zavřít
Vratislav I.

český kníže

Narození:
888 ,přidej místo narození
Úmrtí:
13. 2. 921  ve věku 33 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

68 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vratislav I. (888 – 13. února 921) byl český kníže, vládnoucí od roku 915 do své smrti 921. Vratislav byl synem knížete Bořivoje a kněžny Ludmily a mladším bratrem Spytihněva I. Legendy jej popisují jako schopného panovníka, zřejmě jako první expandoval za hranice české kotliny. Kolem r. 916 založil kostel sv. Jiří na Pražském hradě. Zahraniční politiku charakterizovaly boje s Maďary. S manželkou Drahomírou z kmene Stodoranů (oblast Braniborska) měl dva syny – Václava a Boleslava. Po Vratislavově smrti získaly rozhodující slovo Drahomíra a její tchyně Ludmila, neboť synové se vzhledem ke svému věku nemohli ujmout vlády. Mocenský boj mezi oběma ženami, někdy nepřesně líčený jako konflikt mezi pohanskou Drahomírou a křesťanskou Ludmilou, vyvrcholil zavražděním Ludmily. Roku 921 byla uškrcena na Tetíně vikinskými družiníky Tunnou a Gommonem, které najala Drahomíra. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vratislav I. (888 – 13. února 921) byl český kníže, vládnoucí od roku 915 do své smrti 921.

Vratislav byl synem knížete Bořivoje a kněžny Ludmily a mladším bratrem Spytihněva I. Legendy jej popisují jako schopného panovníka, zřejmě jako první expandoval za hranice české kotliny. Kolem r. 916 založil kostel sv. Jiří na Pražském hradě. Zahraniční politiku charakterizovaly boje s Maďary. S manželkou Drahomírou z kmene Stodoranů (oblast Braniborska) měl dva syny – Václava a Boleslava.

Po Vratislavově smrti získaly rozhodující slovo Drahomíra a její tchyně Ludmila, neboť synové se vzhledem ke svému věku nemohli ujmout vlády. Mocenský boj mezi oběma ženami, někdy nepřesně líčený jako konflikt mezi pohanskou Drahomírou a křesťanskou Ludmilou, vyvrcholil zavražděním Ludmily. Roku 921 byla uškrcena na Tetíně vikinskými družiníky Tunnou a Gommonem, které najala Drahomíra.