zavřít
Vladislav III.

král

Narození:
22. 1. 1424 , českslovensko
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vladislav III., polský a uherský král se narodil v roce 1424. Vládu převzal teprve desetiletý v roce 1434 a vládl pouze jeden rok. Správu země měl na starosti v době nezletilosti panovníka biskup Olešnicki. Ten v roce 1345 zlikvidoval litevské povstání. V roce 1440 zvolila uherská šlechta Vladislava i králem uherským, aby lépe odolala stupňujícímu se náporu Turků: To se stalo Vladislavovi III. osudným, protože ve válce s Turky, která byla křížovým tažením Poláků, Uhrů, Srbů a Rumunů, došlo k nešťastné bitvě u Varny / 10.11.1444 /, ve které Vladislav / odtud Varnenčik/ padl. Podle staré legendy prý Vladislav nepadl, ale stal se poustevníkem ve Španělsku. Jeho tělo nebylo na bojišti nalezeno, podle šesti prstů na noze ho prý poznalo české poselstvo Lva z Rožmitálu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vladislav III., polský a uherský král se narodil v roce 1424. Vládu převzal teprve desetiletý v roce 1434 a vládl pouze jeden rok.

Správu země měl na starosti v době nezletilosti panovníka biskup Olešnicki. Ten v roce 1345 zlikvidoval litevské povstání.

V roce 1440 zvolila uherská šlechta Vladislava i králem uherským, aby lépe odolala stupňujícímu se náporu Turků: To se stalo Vladislavovi III. osudným, protože ve válce s Turky, která byla křížovým tažením Poláků, Uhrů, Srbů a Rumunů, došlo k nešťastné bitvě u Varny / 10.11.1444 /, ve které Vladislav / odtud Varnenčik/ padl.

Podle staré legendy prý Vladislav nepadl, ale stal se poustevníkem ve Španělsku. Jeho tělo nebylo na bojišti nalezeno, podle šesti prstů na noze ho prý poznalo české poselstvo Lva z Rožmitálu.