zavřít
Vladimír Monomach

car

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1125  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vladimír Monomech, ruský car, byl vnukem Jaroslava l. Moudrého, syn Vsevoloda l. a Marie, dcery byzantského císaře Konstantina IX.Vládl v letech 1113- 1125. Vladimír byl původně kníže perejaslavský. Byl inteligentní, mimořádně schopný a nadaný panovník, měl také velký spisovatelský talent. Vladimír se střetl s uherským králem Kolmanem v roce 1097. Proslavil se svatými výpravami proti Volovcům, ale i svou sňatkovou politikou: oženil se s anglickou princeznou a dcery provdal do Dánska, Norska a Byzance. Vladimír měl pět synů. Ti se po jeho smrti znesvářeli o jeho dědictví. Čtyři synové se vystřídali u moci. Za vlády Vladimíra Monomacha vešel ve známost nejstarší ruský letopis Pověsť vremennych let / Pověsti dávných časů/ připisovaný Nestorovi, mnichovi Kyjevopečerského kláštera, která ale zemřel už v roce 1110. Tento letopisec napsal starou pověst o rozchodu tří bratří Čecha, Lecha a Rusa, i o tom, že bratři Kij, Šček a Chriv založili město Kyjev. Ale i o smrti českého krále Václava, který byl na Rusi uctíván jako světec, a ruských svatých Foebovi a Borisovi / byli to synové svatého Vladimíra, které dal zavraždit jejich nejstarší bratr Svatopluk, když se odmítli podřídit násilí a postavit se se zbraní jinému staršímu bratrovi/. Car Vladimír Monomech zemřel v roce 1125. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vladimír Monomech, ruský car, byl vnukem Jaroslava l. Moudrého, syn Vsevoloda l. a Marie, dcery byzantského císaře Konstantina IX.Vládl v letech 1113- 1125.

Vladimír byl původně kníže perejaslavský. Byl inteligentní, mimořádně schopný a nadaný panovník, měl také velký spisovatelský talent.

Vladimír se střetl s uherským králem Kolmanem v roce 1097. Proslavil se svatými výpravami proti Volovcům, ale i svou sňatkovou politikou: oženil se s anglickou princeznou a dcery provdal do Dánska, Norska a Byzance.

Vladimír měl pět synů. Ti se po jeho smrti znesvářeli o jeho dědictví. Čtyři synové se vystřídali u moci.

Za vlády Vladimíra Monomacha vešel ve známost nejstarší ruský letopis Pověsť vremennych let / Pověsti dávných časů/ připisovaný Nestorovi, mnichovi Kyjevopečerského kláštera, která ale zemřel už v roce 1110. Tento letopisec napsal starou pověst o rozchodu tří bratří Čecha, Lecha a Rusa, i o tom, že bratři Kij, Šček a Chriv založili město Kyjev. Ale i o smrti českého krále Václava, který byl na Rusi uctíván jako světec, a ruských svatých Foebovi a Borisovi / byli to synové svatého Vladimíra, které dal zavraždit jejich nejstarší bratr Svatopluk, když se odmítli podřídit násilí a postavit se se zbraní jinému staršímu bratrovi/.

Car Vladimír Monomech zemřel v roce 1125.