zavřít
Vlad III. Dracula

valašský kníže

Narození:
1431 , Karpaty, Rumunsko
Úmrtí:
1476  ve věku 45 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

54 se líbí, 5 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vlad III. Dracula, valašský kníže, se narodil v zimě v roce 1431 v sedmihradské pevnosti, jako syn valašského knížete Vláda II. Přezdívalo se mu také Narážeč na kůl. V roce 1442 byl uvězněn jako rukojmí za svého otce a držen několik let na istanbulském dvoře. Po otcově zavraždění byl v prosinci 1447 propuštěn. V následujících letech se připojil k sedmihradskému knížeti Janu Hunyadimu. V roce 1456 si Vlad podmanil Valašsko a v roce 1459 zahájil otevřenou protiosmanskou politiku a umlčel vnitřní opozici. Sultán Mehmed II. obklíčil s vojskem Valaško a knížetem prohlásil Vladova bratra Radua Sličného. Ten získal podporu valašské šlechty a mohl vyštvat Vlada do Uher. Vlad se opět zmocnil knížecího trůnu až v roce 1475. Dosáhl toho s moldavskou a sedmihradskou pomocí. Po necelém roce své nové vlády, v roce 1476, zahynul. Možná padl v boji s Turky, nebo byl zavražděn valašskými bojary, kteří protestovali proti jeho krutovládě. Vlad III. Dracula byl znám svou krutostí. Říkalo se, že pozval všechny chudáky v zemi na svůj hrad na velkou hostinu. Nechal je upálit a prohlásil, že tím vlastně snížil chudobu v zemi. Turkům prý nechal přibít turbany hřebíky k hlavě. Vlad III. vedl vůči Osmanské říši nezávislou politiku namířenou proti osmanské expanzi. I přes svou krutost je považován za spravedlivého vládce a ochránce valašské nezávislosti. V románu Brama Stokera „ Dracula“ je Vlad popsán jako upír. Tento román je ale pouze smyšlený. Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl. Někteří lidé vidí Vláda III. jako sadistu, ale on byl také velmi inteligentním a dobrým panovníkem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vlad III. Dracula, valašský kníže, se narodil v zimě v roce 1431 v sedmihradské pevnosti, jako syn valašského knížete Vláda II. Přezdívalo se mu také Narážeč na kůl.

V roce 1442 byl uvězněn jako rukojmí za svého otce a držen několik let na istanbulském dvoře. Po otcově zavraždění byl v prosinci 1447 propuštěn.

V následujících letech se připojil k sedmihradskému knížeti Janu Hunyadimu.
V roce 1456 si Vlad podmanil Valašsko a v roce 1459 zahájil otevřenou protiosmanskou politiku a umlčel vnitřní opozici.

Sultán Mehmed II. obklíčil s vojskem Valaško a knížetem prohlásil Vladova bratra Radua Sličného. Ten získal podporu valašské šlechty a mohl vyštvat Vlada do Uher.

Vlad se opět zmocnil knížecího trůnu až v roce 1475. Dosáhl toho s moldavskou a sedmihradskou pomocí. Po necelém roce své nové vlády, v roce 1476, zahynul. Možná padl v boji s Turky, nebo byl zavražděn valašskými bojary, kteří protestovali proti jeho krutovládě.

Vlad III. Dracula byl znám svou krutostí. Říkalo se, že pozval všechny chudáky v zemi na svůj hrad na velkou hostinu. Nechal je upálit a prohlásil, že tím vlastně snížil chudobu v zemi. Turkům prý nechal přibít turbany hřebíky k hlavě.

Vlad III. vedl vůči Osmanské říši nezávislou politiku namířenou proti osmanské expanzi.

I přes svou krutost je považován za spravedlivého vládce a ochránce valašské nezávislosti.

V románu Brama Stokera „ Dracula“ je Vlad popsán jako upír. Tento román je ale pouze smyšlený. Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl. Někteří lidé vidí Vláda III. jako sadistu, ale on byl také velmi inteligentním a dobrým panovníkem.

Vlad III. Dracula v našich článcích

  • Jak si hrabě Drákula podmanil svět

    Jak si hrabě Drákula podmanil svět

    1. 11. 2019 11:00 Těžko bychom hledali někoho, kdo nezná hraběte Draculu (nebo chcete-li Drákulu), živícího se lidskou krví. Přesto i ti, kteří se s románovým antihrdinou potkali díky knižnímu, divadelnímu nebo filmovému zpracování, o něm možná nevědí vše.… více

Hledáte také jako: Vlad III. Dracula, Vlad Dracula
Rychlá navigace:fotogalerie |videoklipy |novinky |diskuse