zavřít
Viola Těšínská

česká a polská královna

Narození:
1290 ,přidej místo narození
Úmrtí:
21. 9. 1317  ve věku 27 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

11 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Viola Těšínská, česká a polská královna, se narodila v roce 1290 jako dcera těšínského vévody Měška z rodu Piastovců. Na dvoře svého otce se viola seznámila s českým a polským králem Václavem III. a 5. října 1305 se za něho provdala. Po Václavově smrti už i Viole nebylo slyšet. Nebojovala o trůn tak, jako princezny Anna, Eliška a královna vdova Eliška Rejčka. Snad se uchýlila do některého z klášterů. V roce 1316 se Viola provdala za nejvyššího komořího Petra z Rožmberka z rodu Vítkovců. Kvůli viole zrušil Petr své zasnoubení s dcerou pána z Lipé. Manželství ale trvalo jen krátce. Viola 21. září 1317 zemřela. Byla pochována v rodovém cisterciáckém klášteře Rožmberků ve Vyšším Brodě. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Viola Těšínská, česká a polská královna, se narodila v roce 1290 jako dcera těšínského vévody Měška z rodu Piastovců.

Na dvoře svého otce se viola seznámila s českým a polským králem Václavem III. a 5. října 1305 se za něho provdala.

Po Václavově smrti už i Viole nebylo slyšet. Nebojovala o trůn tak, jako princezny Anna, Eliška a královna vdova Eliška Rejčka. Snad se uchýlila do některého z klášterů.

V roce 1316 se Viola provdala za nejvyššího komořího Petra z Rožmberka z rodu Vítkovců. Kvůli viole zrušil Petr své zasnoubení s dcerou pána z Lipé. Manželství ale trvalo jen krátce. Viola 21. září 1317 zemřela. Byla pochována v rodovém cisterciáckém klášteře Rožmberků ve Vyšším Brodě.

Hledáte také jako: Viola Těšínskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse