zavřít
Vilemína

královna

Narození:
31. 8. 1880 , Den Haag
Úmrtí:
28. 11. 1962  ve věku 82 let,  Het Loo – Nizozemí  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Královna Vilemína se narodila v 31.8.1880 jako dcera Viléma lll., který vládl personální unii Nizozemska a Lucemburska a Emmy von Waldeck. V Lucembursku, kde neplatilo ženské nástupnictví, se vlády ujal velkovévoda Adolf z Nassau, v Nizozemsku pak Vilemína, kterou do její plnoletosti zastupovala matka. Rok po korunovaci svolala Vilemína první mezinárodní mírovou konferenci do Haagu.V roce 1901 se provdala za vévodu Heinricha von Mecklenburg-Schwerin. Ten zemřel už v roce 1934. V roce 1909 se manželům narodila jediná dcera Juliána. Po vypuknutí druhé světové války zachovala Vilemína stejně jako v první světové válce přísnou neutralitu. Bylo jí jasné, že Hitler by s panovníky zacházel jako s rukojmím. Na rozdíl od krále Leopolda, který zůstal v Belgii, byla Vilemína připravena k odjezdu. Po vtrhnutí německých vojsk do země, odplula Vilemína do Anglie. Její dcera Juliána odcestovala se svou rodinou do Kanady. V Londýně se Vilemína stala středem holandského odboje. V březnu 1945 se vrátila do Nizozemí. Zároveň dokázala posílit postavení monarchie. Její vláda dovedla Nizozemsko do celní unie Beneluxu / předstupeň Evropské unie/. V posledních letech svého panování zrušila nizozemské kolonie. V roce 1948 přenechala těžce nemocná Vilemína trůn své dceři Juliáně, která pokračovala v další výstavbě země.Královna Vilemína zemřela 28.11.1962. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Královna Vilemína se narodila v 31.8.1880 jako dcera Viléma lll., který vládl personální unii Nizozemska a Lucemburska a Emmy von Waldeck.

V Lucembursku, kde neplatilo ženské nástupnictví, se vlády ujal velkovévoda Adolf z Nassau, v Nizozemsku pak Vilemína, kterou do její plnoletosti zastupovala matka.

Rok po korunovaci svolala Vilemína první mezinárodní mírovou konferenci do Haagu.V roce 1901 se provdala za vévodu Heinricha von Mecklenburg-Schwerin. Ten zemřel už v roce 1934. V roce 1909 se manželům narodila jediná dcera Juliána. Po vypuknutí druhé světové války zachovala Vilemína stejně jako v první světové válce přísnou neutralitu. Bylo jí jasné, že Hitler by s panovníky zacházel jako s rukojmím. Na rozdíl od krále Leopolda, který zůstal v Belgii, byla Vilemína připravena k odjezdu.

Po vtrhnutí německých vojsk do země, odplula Vilemína do Anglie. Její dcera Juliána odcestovala se svou rodinou do Kanady.

V Londýně se Vilemína stala středem holandského odboje. V březnu 1945 se vrátila do Nizozemí. Zároveň dokázala posílit postavení monarchie. Její vláda dovedla Nizozemsko do celní unie Beneluxu / předstupeň Evropské unie/. V posledních letech svého panování zrušila nizozemské kolonie.

V roce 1948 přenechala těžce nemocná Vilemína trůn své dceři Juliáně, která pokračovala v další výstavbě země.Královna Vilemína zemřela 28.11.1962.

Hledáte také jako: Vilemínaová
Rychlá navigace:novinky |diskuse