zavřít
Valdemar IV. Atterdag

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1375  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Valdemar IV. Atterdag, dánský král, vládl v letech 1332 -1375. Tomuto panovníkovi se po létech zmatků podařilo konsolidovat říši a vrátit ji do starých hranic. Odtud jeho přímení, které má naznačit „nový den“ pro Dánsko. Někteří kronikáři ale Valdemara nazývali Zlým. Atterdag pokračoval ve výbojích na Baltu, dobyl ostrov Funen a Gotland. Estónsko prodal Řádu německých rytířů v roce 1346. Valdemarova expanze vedla ke střetu zájmů se Švédskem a hlavně se spolkem německých hanzovních měst, ti vedli s Valdemarem války, při kterých byla dvakrát dobyta Kodaň. Valdemar byl donucen uprchnout. V roce 1372 byla sjednána mírová smlouva stralsundská. S manželkou Hedvigou neměl Valdemar mužského potomka. Dcera Markéta I. byla manželkou norského krále Haakona VI. Magnussona z rodu Folkungů. Dánský král Valdemar IV. zemřel v roce 1375. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Valdemar IV. Atterdag, dánský král, vládl v letech 1332 -1375.

Tomuto panovníkovi se po létech zmatků podařilo konsolidovat říši a vrátit ji do starých hranic. Odtud jeho přímení, které má naznačit „nový den“ pro Dánsko.
Někteří kronikáři ale Valdemara nazývali Zlým.

Atterdag pokračoval ve výbojích na Baltu, dobyl ostrov Funen a Gotland. Estónsko prodal Řádu německých rytířů v roce 1346.

Valdemarova expanze vedla ke střetu zájmů se Švédskem a hlavně se spolkem německých hanzovních měst, ti vedli s Valdemarem války, při kterých byla dvakrát dobyta Kodaň.

Valdemar byl donucen uprchnout. V roce 1372 byla sjednána mírová smlouva stralsundská.

S manželkou Hedvigou neměl Valdemar mužského potomka. Dcera Markéta I. byla manželkou norského krále Haakona VI. Magnussona z rodu Folkungů.

Dánský král Valdemar IV. zemřel v roce 1375.