zavřít
Tutanchamon

12. faraon 18. dynastie

Narození:
1345 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1327  ve věku 18 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

127 se líbí, 22 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Tutanchamon byl faraón ve starověkém Egyptě. Patří do 18. dynastie a byl 12. faraonem této dynastie. Vládl přibližně v rozmezí 1333 – 1323 př. n. l. Jeho nevyloupenou hrobku objevil roku 1922 archeolog Howard Carter. Jeho mumii objevil až roku 1925. Díky tomu se o tomto panovníkovi ví mnohem více než o ostatních faraónech. Rodina: Otec: Achnaton Matka: vedlejší manželka /sestra a dcera Amenhotepa III. a Teje/ Sourozenci: nejisté Manželka: Anchesenpaaton (Anchesenamon), dcera Achnatona a Nefertiti Děti: žádné se nedožilo dospělosti Život Tutanchaton byl synem faraona Amenhotepa IV. – Achnatona a jeho vedlejší manželky a sestry. Jelikož Achnaton neměl ze svazku s hlavní manželkou Nefertiti mužského potomka, pokládal Tutanchatona za možného následníka a pro jistotu ho oženil s dcerou Anchesenpaaton, kterou mu porodila Nefertiiti. Tutanchaton nastoupil na trůn po krátké vládě Smenchkareho, což byl možná jeho bratr, možná však nikoli král, nýbrž královna – jeho nevlastní matka Nefertiiti (k tomuto závěru se přiklání stále více badatelů). Tutanchatonovo trůnní jméno znělo Nebcheprure. Egypt byl v té době zmítán náboženskou a politickou krizí. Achnaton chtěl kult starších božstev nahradit kultem jediného boha - Atona. Všemocné Amonovo kněžstvo se postavilo proti reformě a podněcovalo vzpoury a povstání. Pod vedením Ajeho využilo kněžstvo králova mládí a nezkušenosti k znovuzískání moci a znovunastolení původního náboženství. Panovník se přejmenoval na Tutanchamona a jeho manželka Anchesenpaaton na Anchesenamon. Tutanchamon se usmířil s kněžstvem a vyhlásil návrat k původním bohům a zrušeným svátkům. Hlavní město přestěhoval zpět do Théb. Za jeho vlády ale nedocházelo ještě k odstraňování jmen Atona a Achnatona ze staveb (to se dělo až za vlády Haremheba, posledního panovníka 18. dynastie). Tutanchamon panoval asi deset let a zemřel v osmnácti letech. S jeho vdovou se pak oženil Aje, který vládl další 4 roky. Poté byl k moci dosazen generál Haremheb. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Tutanchamon byl faraón ve starověkém Egyptě. Patří do 18. dynastie a byl 12. faraonem této dynastie. Vládl přibližně v rozmezí 1333 – 1323 př. n. l.

Jeho nevyloupenou hrobku objevil roku 1922 archeolog Howard Carter. Jeho mumii objevil až roku 1925. Díky tomu se o tomto panovníkovi ví mnohem více než o ostatních faraónech.

Rodina:
Otec: Achnaton
Matka: vedlejší manželka /sestra a dcera Amenhotepa III. a Teje/
Sourozenci: nejisté
Manželka: Anchesenpaaton (Anchesenamon), dcera Achnatona a Nefertiti
Děti: žádné se nedožilo dospělosti

Život
Tutanchaton byl synem faraona Amenhotepa IV. – Achnatona a jeho vedlejší manželky a sestry. Jelikož Achnaton neměl ze svazku s hlavní manželkou Nefertiti mužského potomka, pokládal Tutanchatona za možného následníka a pro jistotu ho oženil s dcerou Anchesenpaaton, kterou mu porodila Nefertiiti.

Tutanchaton nastoupil na trůn po krátké vládě Smenchkareho, což byl možná jeho bratr, možná však nikoli král, nýbrž královna – jeho nevlastní matka Nefertiiti (k tomuto závěru se přiklání stále více badatelů). Tutanchatonovo trůnní jméno znělo Nebcheprure.

Egypt byl v té době zmítán náboženskou a politickou krizí. Achnaton chtěl kult starších božstev nahradit kultem jediného boha - Atona. Všemocné Amonovo kněžstvo se postavilo proti reformě a podněcovalo vzpoury a povstání. Pod vedením Ajeho využilo kněžstvo králova mládí a nezkušenosti k znovuzískání moci a znovunastolení původního náboženství. Panovník se přejmenoval na Tutanchamona a jeho manželka Anchesenpaaton na Anchesenamon.

Tutanchamon se usmířil s kněžstvem a vyhlásil návrat k původním bohům a zrušeným svátkům. Hlavní město přestěhoval zpět do Théb. Za jeho vlády ale nedocházelo ještě k odstraňování jmen Atona a Achnatona ze staveb (to se dělo až za vlády Haremheba, posledního panovníka 18. dynastie).

Tutanchamon panoval asi deset let a zemřel v osmnácti letech. S jeho vdovou se pak oženil Aje, který vládl další 4 roky. Poté byl k moci dosazen generál Haremheb.

Tutanchamon v našich článcích

  • Tutanchamon byl mumifikován se ztopořeným penisem jako bůh Osiris

    Odhaleno.cz, 9. 1. 2014 Egyptologové si dlouho lámou hlavu nad tím, proč byl faraón Tutanchamon pohřben s tolika anomáliemi. Krom toho, že tento historicky poměrně nevýznamný faraón neměl srdce, balzamovali ho se ztopořeným penisem. Pohlavní úd byl vztyčen a udržen v úhlu devadesát stupňů k tělu. … více

  • Vědci odhalili další tajemství Tutanchamona, prý zemřel po nehodě

    Tiscali, 4. 11. 2013 Britským vědcům se zřejmě podařilo objasnit okolnosti smrti faraona Tutanchamona, který starověkému Egyptu vládl před více než třemi tisíci lety. Z nových expertiz vyplývá, že mladý vládce asi zemřel po srážce s vozem. Odborníci podle britských médií také zjistili, že faraonova mumie po uložení do hrobu ohořela, za což podle nich mohla chemická reakce balzamovací směsi uvnitř sarkofágu. … více

  • Prsatá herečka Bittnerová přistižena: "Kradla" na výstavě!

    Aha, 12. 8. 2013 Pro dobrotu na žebrotu, mohla by si postesknout cvičitelka Hanka Kynychová (45). Ta totiž už před sedmi lety založila nadační fond, který se věnuje dětem z dětských domovů a aby jim zpříjemnila prázdniny, vzala je na pražskou výstavu egyptského faraona Tutanchamona. Všechno ale málem pokazila herečka Miluše Bittnerová (35), která se pokusila krást! … více

přidat kontakt

Kontakty

Město Anchetaton,Egypt (dnešní Tell-El-Amarna)