zavřít
Stanislav I. Leszcyňski

král

Narození:
1677 , Lvov
Úmrtí:
1766  ve věku 89 let,  Lunéville  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Stanislav I. Leszcyňski, polský král se narodil v roce 1677ve Lvově. Vládl v letech 1704 -1709 a 1733 -1734. Tento polský magnát se stal polským králem jen díky podpoře švédského krále Karla XII. Po porážce Karla musel z Polska odejít. Dcera Stanislava I. se provdala za krále Ludvíka XV. Po smrti polského krále Augusta Silného byl Stanislav profrancouzskou stranou znovu dosazen na polský trůn, část šlechty se však s podporou ruského vojska v roce 1734 postavila proti němu. Stanislav byl nucen se vzdát trůnu podruhé a odejít do Francie, kde se stal rozhodnutím vídeňského míru v roce 1736 vévodou lotrinským. Stanislavův dvůr v Lunéville a v Nancy byl významným kulturním střediskem a sám Stanislav byl příznivcem francouzských racionalistů. Napsal spis- Svobodný hlas zabezpečující svobodu. Stanislav I. Leszcyňski zemřel v roce 1766 v Lunéville. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Stanislav I. Leszcyňski, polský král se narodil v roce 1677ve Lvově. Vládl v letech 1704 -1709 a 1733 -1734.

Tento polský magnát se stal polským králem jen díky podpoře švédského krále Karla XII. Po porážce Karla musel z Polska odejít.

Dcera Stanislava I. se provdala za krále Ludvíka XV.

Po smrti polského krále Augusta Silného byl Stanislav profrancouzskou stranou znovu dosazen na polský trůn, část šlechty se však s podporou ruského vojska v roce 1734 postavila proti němu. Stanislav byl nucen se vzdát trůnu podruhé a odejít do Francie, kde se stal rozhodnutím vídeňského míru v roce 1736 vévodou lotrinským.

Stanislavův dvůr v Lunéville a v Nancy byl významným kulturním střediskem a sám Stanislav byl příznivcem francouzských racionalistů. Napsal spis- Svobodný hlas zabezpečující svobodu.

Stanislav I. Leszcyňski zemřel v roce 1766 v Lunéville.