zavřít
Smerdis

perský princ

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Smerdis, perský princ, pocházel z rodu Achaimenovců. Jeho otec Kýr Veliký byl zakladatelem perské říše. Smerdis měl staršího bratra Kambýse II., který byl otcovým nástupcem. O Smerdisovi mnoho nevíme. Po smrti svého otce spravoval východ monarchie. Jeho bratr, v té době už král, v něm viděl konkurenta, a proto ho nechal v polovině dvacátých let 6. století př.n.l. zavraždit. Tato vražda zůstala utajena. Tohoto utajení využil jistý mág Gaumátos, který tvrdil, že je Smerdis a podařilo se mu ovládnout trůn. Ne však na dlouho. Dareios z rodu Achaimenovců ho přepadl a zavraždil. Poté se za Smerdise prohlašoval jistý Vahjazdáta, kterého Dareios také odstranil. Někteří historikové tvrdí, že Gaumáta byl opravdu Smerdis, protože vraždu tak vysoce postaveného muže by nebylo možné utajit. Nový král Dareios si celý příběh s Gaumátem vymyslel, aby se dostal na trůn. Kde je pravda, nevíme. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Smerdis, perský princ, pocházel z rodu Achaimenovců. Jeho otec Kýr Veliký byl zakladatelem perské říše. Smerdis měl staršího bratra Kambýse II., který byl otcovým nástupcem.

O Smerdisovi mnoho nevíme. Po smrti svého otce spravoval východ monarchie. Jeho bratr, v té době už král, v něm viděl konkurenta, a proto ho nechal v polovině dvacátých let 6. století př.n.l. zavraždit. Tato vražda zůstala utajena.

Tohoto utajení využil jistý mág Gaumátos, který tvrdil, že je Smerdis a podařilo se mu ovládnout trůn. Ne však na dlouho. Dareios z rodu Achaimenovců ho přepadl a zavraždil. Poté se za Smerdise prohlašoval jistý Vahjazdáta, kterého Dareios také odstranil.

Někteří historikové tvrdí, že Gaumáta byl opravdu Smerdis, protože vraždu tak vysoce postaveného muže by nebylo možné utajit. Nový král Dareios si celý příběh s Gaumátem vymyslel, aby se dostal na trůn. Kde je pravda, nevíme.