zavřít
Selim.II.

sultán

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1574  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Selim II., turecký sultán, vládl v letech 1566 -1574. V roce 1568 uzavřel Selim mír s Habsburky v Adrianopoli. V roce 1569 vyhnal alžírský bej Uludž Alí Španěly z Tunisu, a v témže roce válčil Selim s Rusy o Astrachaň, ale nedobyl ji. V roce 1570 se Turci pokusili dobýt Kypr na Benátčanech. Turci v roce 1570 dobyli Nikósii, pobili posádku a většinu obyvatel a oblehli Famagustu. Papež Pius V. sice založil Svatou ligu na podporu Famagustě, ale vojsko se scházelo pomalu a Famagusta padla. 7.října 1571 došlo k bitvě u Levanta. Turci se snažili rychle nahradit ztráty lodí usilovnou stavbou nových pod vedením velkovezía Mohameda Sakalliho, který vládl za neschopného Selima II. Po menších pozemních šarvátkách uzavřeli Benátčané s Turky mír a tím se vzdali Kypru. Selim II. zemřel v roce 1574. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Selim II., turecký sultán, vládl v letech 1566 -1574.

V roce 1568 uzavřel Selim mír s Habsburky v Adrianopoli. V roce 1569 vyhnal alžírský bej Uludž Alí Španěly z Tunisu, a v témže roce válčil Selim s Rusy o Astrachaň, ale nedobyl ji.

V roce 1570 se Turci pokusili dobýt Kypr na Benátčanech. Turci v roce 1570 dobyli Nikósii, pobili posádku a většinu obyvatel a oblehli Famagustu.

Papež Pius V. sice založil Svatou ligu na podporu Famagustě, ale vojsko se scházelo pomalu a Famagusta padla.

7.října 1571 došlo k bitvě u Levanta. Turci se snažili rychle nahradit ztráty lodí usilovnou stavbou nových pod vedením velkovezía Mohameda Sakalliho, který vládl za neschopného Selima II. Po menších pozemních šarvátkách uzavřeli Benátčané s Turky mír a tím se vzdali Kypru.

Selim II. zemřel v roce 1574.