zavřít
Robert I. Skotský

skotský král

Narození:
11. 7. 1274 ,přidej místo narození
Úmrtí:
7. 6. 1329  ve věku 54 let,  Cardoss Castle  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Robert I. Skotský ( Robert VIII. De Bruce), lord z Annandale, hrabě z Carricku a v letech 1306 -1329 skotský král, se narodil 11. července 1274. Pocházel z dynastie Bruce. V osmnácti letech se stal dědicem titulu a majetku z matčiny strany. V roce 1295 zemřel jeho děda a jeho otec se tak stal nejdůležitějším členem rodu. V době Wallaceova povstání držel rod v neutralitě. Otec umírá v roce 1304 a po jeho smrti se Robert I. stal nejbohatším mužem britských ostrovů. Robert I. se poprvé oženil v roce 1295 s Isabelou, dcerou Donalda 6.hraběte z Maru a podruhé v roce 1302 s Alžbětou, dcerou Richarda de Buryn, hraběte z Ulstru. Kandidáty na trůn byli Robert Bruce a John Comyn. Jejich rody byly znepřátelené, ale i když byla jejich rivalita velká, oba se snažili ji potlačit. John v roce 1303 porazil anglickou armádu a obvinil Bruce u anglického krále ze zrady. Ten uprchl a při hádce 10.12.1306 Comyna zabil. Bruce seskupil vlastence a ve spolupráci s biskupy připravil svou korunovaci. 27. března 1306 byl korunován. Celých osm let bojoval za osvobození Skotska a byl to boj krutý. Robertova žena Alžběta byla i s jeho dcerou z prvního manželství v zajetí v Londýně. Robert utekl na ostrov u Irska a údajně pobýval v jeskyni. V únoru 1307 se vylodil spolu s bratrem Edwardem v Ayrshire a začal obsazovat jihozápad Skotska. Poté zvítězil nad Angličany a získal podporu skotského lidu i šlechticů. Podařilo se mu postupně osvobodit Skotsko a v roce 1314 Angličanům patřily už jen hrady Bothwell a Stirling. Hrad Stirling oblehl Bruce v roce 1314. Anglický král Eduard II. proti Bručenu vytáhl, ale byl poražen. Tak došlo k úplnému osvobození Skotska. Robert I. Skotský zemřel 7. června 1329 v Cardross Castle. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Robert I. Skotský ( Robert VIII. De Bruce), lord z Annandale, hrabě z Carricku a v letech 1306 -1329 skotský král, se narodil 11. července 1274. Pocházel z dynastie Bruce.

V osmnácti letech se stal dědicem titulu a majetku z matčiny strany. V roce 1295 zemřel jeho děda a jeho otec se tak stal nejdůležitějším členem rodu. V době Wallaceova povstání držel rod v neutralitě.

Otec umírá v roce 1304 a po jeho smrti se Robert I. stal nejbohatším mužem britských ostrovů.

Robert I. se poprvé oženil v roce 1295 s Isabelou, dcerou Donalda 6.hraběte z Maru a podruhé v roce 1302 s Alžbětou, dcerou Richarda de Buryn, hraběte z Ulstru.
Kandidáty na trůn byli Robert Bruce a John Comyn. Jejich rody byly znepřátelené, ale i když byla jejich rivalita velká, oba se snažili ji potlačit.

John v roce 1303 porazil anglickou armádu a obvinil Bruce u anglického krále ze zrady. Ten uprchl a při hádce 10.12.1306 Comyna zabil.

Bruce seskupil vlastence a ve spolupráci s biskupy připravil svou korunovaci. 27. března 1306 byl korunován. Celých osm let bojoval za osvobození Skotska a byl to boj krutý. Robertova žena Alžběta byla i s jeho dcerou z prvního manželství v zajetí v Londýně. Robert utekl na ostrov u Irska a údajně pobýval v jeskyni.

V únoru 1307 se vylodil spolu s bratrem Edwardem v Ayrshire a začal obsazovat jihozápad Skotska. Poté zvítězil nad Angličany a získal podporu skotského lidu i šlechticů. Podařilo se mu postupně osvobodit Skotsko a v roce 1314 Angličanům patřily už jen hrady Bothwell a Stirling. Hrad Stirling oblehl Bruce v roce 1314. Anglický král Eduard II. proti Bručenu vytáhl, ale byl poražen. Tak došlo k úplnému osvobození Skotska.

Robert I. Skotský zemřel 7. června 1329 v Cardross Castle.