zavřít
Richard Lví srdce

anglický král

Narození:
8. 9. 1157 , Oxford, Anglie
Úmrtí:
6. 4. 1199  ve věku 41 let  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

53 se líbí, 14 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Richard I. Lví srdce, angl. Richard I the Lionheart (8. září 1157 v Oxfordu – 6. dubna 1199 Châlus), pocházel z dynastie Anjou-Plantagenet a v letech 1189–1199 byl anglickým králem. Jeho otcem byl Jindřich II. Plantagenet, matkou proslulá anglická královna Eleonora Akvitánská. Ke konci života svého otce se postavil proti němu a spojil se s jeho úhlavním nepřítelem francouzským králem Filipem II. Augustem. Již brzy po své korunovaci 3. září 1189 vytáhl na (třetí) křížovou výpravu do Svaté země, aniž by tam ovšem dosáhl významnějších změn v mocenských poměrech. Na rozdíl od Filipa II. zde však pobyl delší dobu. Při návratu jej zajal rakouský vévoda Leopold VI., kterého předtím urazil, a předal císaři Jindřichu VI. Ve vězení pak Richard strávil několik let. Vládu v Anglii mezitím řídil jeho bratr Jan (pozdější král Jan I. Bezzemek). Po propuštění v únoru 1194 se Richard pustil do války s francouzským králem Filipem II. Jako v případě jeho otce šlo o udržení anglickým lén na území francouzského království. Válka se vyvíjela příznivě spíše pro anglickou stranu. V lednu 1199 musel dokonce Filip zahájit mírová vyjednávání. Následná dohoda vydávala do rukou Angličanů řadu opěrných bodů v Normandii a Vexinu, jichž se předtím zmocnili Kapetovci. Její realizaci však zabránila Richardova smrt na následky poranění šípem, jež utrpěl během války s místohrabětem z Limoges při obléhání hrad Châlus (v dnešním départementu Haute-Vienne, 35 km jz. od Limoges). Podle mínění historiků byl Richar Lví srdce velmi statečným a zdatným rytířem. Zcela však postrádal vladařské schopnosti svého otce a částečně i vojevůdcovské kvality. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Richard I. Lví srdce, angl. Richard I the Lionheart (8. září 1157 v Oxfordu – 6. dubna 1199 Châlus), pocházel z dynastie Anjou-Plantagenet a v letech 1189–1199 byl anglickým králem. Jeho otcem byl Jindřich II. Plantagenet, matkou proslulá anglická královna Eleonora Akvitánská. Ke konci života svého otce se postavil proti němu a spojil se s jeho úhlavním nepřítelem francouzským králem Filipem II. Augustem.

Již brzy po své korunovaci 3. září 1189 vytáhl na (třetí) křížovou výpravu do Svaté země, aniž by tam ovšem dosáhl významnějších změn v mocenských poměrech. Na rozdíl od Filipa II. zde však pobyl delší dobu. Při návratu jej zajal rakouský vévoda Leopold VI., kterého předtím urazil, a předal císaři Jindřichu VI. Ve vězení pak Richard strávil několik let. Vládu v Anglii mezitím řídil jeho bratr Jan (pozdější král Jan I. Bezzemek). Po propuštění v únoru 1194 se Richard pustil do války s francouzským králem Filipem II. Jako v případě jeho otce šlo o udržení anglickým lén na území francouzského království.

Válka se vyvíjela příznivě spíše pro anglickou stranu. V lednu 1199 musel dokonce Filip zahájit mírová vyjednávání. Následná dohoda vydávala do rukou Angličanů řadu opěrných bodů v Normandii a Vexinu, jichž se předtím zmocnili Kapetovci. Její realizaci však zabránila Richardova smrt na následky poranění šípem, jež utrpěl během války s místohrabětem z Limoges při obléhání hrad Châlus (v dnešním départementu Haute-Vienne, 35 km jz. od Limoges).

Podle mínění historiků byl Richar Lví srdce velmi statečným a zdatným rytířem. Zcela však postrádal vladařské schopnosti svého otce a částečně i vojevůdcovské kvality.

Richard Lví srdce v našich článcích

  • Přemyslovec na křížové výpravě do Svaté země

    Přemyslovec na křížové výpravě do Svaté země

    22. 11. 2019 18:49 Při sledování filmů o slavných bojovnících středověku či dobývání Svaté země si můžeme položit otázku, jak to vlastně bylo s těmi "od nás". Děpolta II. bychom nalezli v jejich řadách. Zahynul při obléhání Akkonu coby člen třetí křížové výpravy.… více