![]() |
2. faraon 20. dynastie
- Narození:
- přidej datum narození,přidej místo narození
- Úmrtí:
- Přidej datum úmrtí †
- Znamení:
- -
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Egyptský král Ramesse III. nástupce svého otce faraóna Setnachta vládnoucího v letech 1186/85–1183/82, který byl zakladatelem 20. dynastie (1186/85–1070/69), bývá považován za posledního velkého krále Egypta. Pozn. data, která jsou zde uvedena vychází pouze ze zdroje této encyklopedie Wikipedia, aby zde nebyly rozdíly v datech. Ale data jsou v různých pramenech rozličná. Všechna data, pokud není uvedeno jinak, jsou před Kristem (resp. před naším letopočtem). Boje Ramesse III. Ramesse III. měl pokračovat v činnosti, kterou započal jeho otec faraón Setnacht. Ten upevnil centrální státní moc, kterou rozvrátily nájezdy Libyjců, a obnovil v Egyptě pořádek. Ramesse III., aby mohl vzdorovat nájezdům libyjských i jiných kmenů, reorganizoval armádu a vojenství. Pokračoval v činnosti králů 19. dynastie, zorganizoval tedy oddíly cizích žoldnéřů naverbovaných převážně mezi Libyjci a mezi středomořskými kmeny Šardanů. S těmito vojenskými oddíly vedl války s již zmíněnými Libyjci a "mořskými národy", kteří jsou pro historiky a jiné odborníky záhadou, protože není jasné, jakého byli původu a odkud přišli. Váleční zajatci byli dopravováni do Egypta, kde je poslali většinou do dolů apod. K "mořským národům" ještě dodám, že dokázaly zničit celou říši chetitskou, která ovládala celou Anatolii a Mezopotámii, ketrá byla v plné síle... Stavební činnost Ramesse III. Asi největší a nejvýznamější stavbou Ramesse III. byl chrám v Medínet Habu, kde byl i královský palác, který byl za Ramessova panování dvakrát přestavěn. Palác těsně přiléhal k chrámu a tvořil s ním jednotný architektonický celek obehnaný dvěma vysokými zdmi. Ramesse se v době znovuzačínajícího úpadku egyptského státu zřejmě necítil zcela bezpečný ani ve svém paláci. Proto byl tedy nucen, přestavět svůj luxusní palác v pevnost, to dokazují archeologické vykopávky. Vláda Ramesse III. Vláda Ramesse III. bylo posledním obdobím vojenské moci egyptského státu. Vítězství, kterých dobyla egyptská vojska nad Libyjci a "mořskými národy", poněkud upevnila otřesenou autoritu Egypta a zajistila zemi alespoň na krátký čas mír a klid. Egyptská armáda ale pouze zadržela postup "mořských národů", Egypt totiž přišel o většinu svých držav u Středozemního moře, tzn. v Sýrii a ve Foiníkii. V této situaci silně vzrostla moc kněží, která ale začíná vzrůstat už za panování prvních panovníků 18. dynastie kolem roku 1500. …zobrazit celý životopis
Životopis
Egyptský král Ramesse III. nástupce svého otce faraóna Setnachta vládnoucího v letech 1186/85–1183/82, který byl zakladatelem 20. dynastie (1186/85–1070/69), bývá považován za posledního velkého krále Egypta.
Pozn. data, která jsou zde uvedena vychází pouze ze zdroje této encyklopedie Wikipedia, aby zde nebyly rozdíly v datech. Ale data jsou v různých pramenech rozličná. Všechna data, pokud není uvedeno jinak, jsou před Kristem (resp. před naším letopočtem).
Boje Ramesse III.
Ramesse III. měl pokračovat v činnosti, kterou započal jeho otec faraón Setnacht. Ten upevnil centrální státní moc, kterou rozvrátily nájezdy Libyjců, a obnovil v Egyptě pořádek. Ramesse III., aby mohl vzdorovat nájezdům libyjských i jiných kmenů, reorganizoval armádu a vojenství. Pokračoval v činnosti králů 19. dynastie, zorganizoval tedy oddíly cizích žoldnéřů naverbovaných převážně mezi Libyjci a mezi středomořskými kmeny Šardanů. S těmito vojenskými oddíly vedl války s již zmíněnými Libyjci a "mořskými národy", kteří jsou pro historiky a jiné odborníky záhadou, protože není jasné, jakého byli původu a odkud přišli. Váleční zajatci byli dopravováni do Egypta, kde je poslali většinou do dolů apod. K "mořským národům" ještě dodám, že dokázaly zničit celou říši chetitskou, která ovládala celou Anatolii a Mezopotámii, ketrá byla v plné síle...
Stavební činnost Ramesse III.
Asi největší a nejvýznamější stavbou Ramesse III. byl chrám v Medínet Habu, kde byl i královský palác, který byl za Ramessova panování dvakrát přestavěn. Palác těsně přiléhal k chrámu a tvořil s ním jednotný architektonický celek obehnaný dvěma vysokými zdmi. Ramesse se v době znovuzačínajícího úpadku egyptského státu zřejmě necítil zcela bezpečný ani ve svém paláci. Proto byl tedy nucen, přestavět svůj luxusní palác v pevnost, to dokazují archeologické vykopávky.
Vláda Ramesse III.
Vláda Ramesse III. bylo posledním obdobím vojenské moci egyptského státu. Vítězství, kterých dobyla egyptská vojska nad Libyjci a "mořskými národy", poněkud upevnila otřesenou autoritu Egypta a zajistila zemi alespoň na krátký čas mír a klid. Egyptská armáda ale pouze zadržela postup "mořských národů", Egypt totiž přišel o většinu svých držav u Středozemního moře, tzn. v Sýrii a ve Foiníkii. V této situaci silně vzrostla moc kněží, která ale začíná vzrůstat už za panování prvních panovníků 18. dynastie kolem roku 1500.
Poslední komentáře – Ramesse III.
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)