zavřít
Perseus Makedonský

makedonský král

Narození:
přidej datum narození, Makedonie
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí Řím  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Perseus Makedonský, makedonský král, se narodil v roce 212 př.n.l. jako syn Filipa V. Už v mládí bojoval ve druhé makedonské válce proti Římu. Jeho bratr Demétri se Římem sympatizoval, a proto ho Perseus se souhlasem otce nechal otrávit. Perseus se snažil o znovuobnovení makedonské hegemonie v Řecku. Chtěl se tím vzepřít římské expanzi. Ze začátku se mu dařilo, spojil se s demokratickými silami v Řecku, s Rhodem a s vládci seleukovské říše a bíthýnského království. Římané nestrpěli vzrůst Perseovy moci a s pomocí Eumena II.- pergamského krále, ho mezinárodně izolovali a v roce 171 př.n.l. proti němu rozpoutali třetí makedonskou válku. Většina řeckých spojenců Persea opustila. Perseus Římany porazil u Sykurionu v Thesálii, ale 22. června 168 př.n.l. byl poražen u Pydny Luciem Aemiliem Paulem. V roce 168 př.n.l. Perseus v římském zajetí zemřel. Byl posledním makedonským králem z dynastie Antigonovců. Perseovou porážkou skončil vojensky organizovaný odpor Helénů proti Římu. Makedonie byla rozdělena do čtyř nezávislých států, které měli příznivý vztah k Římu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Perseus Makedonský, makedonský král, se narodil v roce 212 př.n.l. jako syn Filipa V. Už v mládí bojoval ve druhé makedonské válce proti Římu. Jeho bratr Demétri se Římem sympatizoval, a proto ho Perseus se souhlasem otce nechal otrávit.

Perseus se snažil o znovuobnovení makedonské hegemonie v Řecku. Chtěl se tím vzepřít římské expanzi.

Ze začátku se mu dařilo, spojil se s demokratickými silami v Řecku, s Rhodem a s vládci seleukovské říše a bíthýnského království.

Římané nestrpěli vzrůst Perseovy moci a s pomocí Eumena II.- pergamského krále, ho mezinárodně izolovali a v roce 171 př.n.l. proti němu rozpoutali třetí makedonskou válku.
Většina řeckých spojenců Persea opustila.

Perseus Římany porazil u Sykurionu v Thesálii, ale 22. června 168 př.n.l. byl poražen u Pydny Luciem Aemiliem Paulem.

V roce 168 př.n.l. Perseus v římském zajetí zemřel. Byl posledním makedonským králem z dynastie Antigonovců.

Perseovou porážkou skončil vojensky organizovaný odpor Helénů proti Římu. Makedonie byla rozdělena do čtyř nezávislých států, které měli příznivý vztah k Římu.