zavřít
Mojmír I.

moravský vládce

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
846  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

34 se líbí, 9 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Mojmír I.,první historicky známý moravský vládce z rodu Mojmírovců. Jeho datum narození není známo. Vývoj českého a slovenského území po rozpadu Sámovy říše neznáme. V druhé polovině 8. století teprve můžeme předpokládat kulturně-politický vzestup na Moravě, v Čechách i na Slovensku a to v souvislosti s pádem Avarské říše. V této době vznikala slovanská hradiště, docházelo ke sjednocování kmenů a tvořila se společenská vládnoucí elita. Mojmír I. udržoval přátelské vztahy s franskou říší a formálně uznal i její nadvládu nad moravským knížectvím. V roce 833 povstal proti nitranskému knížeti Pribinovi, který usiloval o osamostatnění jeho knížectví. Mojmír se zmocnil nitranského hradiště a Pribina byl nucen uprchnout. Došlo ke spojení moravského a nitranského knížectví a tím k postupnému formování moravského státu. Mojmírovi se podařilo rozšířit území moravské říše k severnímu břehu Dunaje. Zemřel patrně v roce 846. Jako jeho nástupce byl Franky dosazen na knížecí stolec jeho synovec Rostislav. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Mojmír I.,první historicky známý moravský vládce z rodu Mojmírovců. Jeho datum narození není známo.

Vývoj českého a slovenského území po rozpadu Sámovy říše neznáme. V druhé polovině 8. století teprve můžeme předpokládat kulturně-politický vzestup na Moravě, v Čechách i na Slovensku a to v souvislosti s pádem Avarské říše. V této době vznikala slovanská hradiště, docházelo ke sjednocování kmenů a tvořila se společenská vládnoucí elita.

Mojmír I. udržoval přátelské vztahy s franskou říší a formálně uznal i její nadvládu nad moravským knížectvím.

V roce 833 povstal proti nitranskému knížeti Pribinovi, který usiloval o osamostatnění jeho knížectví. Mojmír se zmocnil nitranského hradiště a Pribina byl nucen uprchnout. Došlo ke spojení moravského a nitranského knížectví a tím k postupnému formování moravského státu.

Mojmírovi se podařilo rozšířit území moravské říše k severnímu břehu Dunaje. Zemřel patrně v roce 846. Jako jeho nástupce byl Franky dosazen na knížecí stolec jeho synovec Rostislav.