zavřít
Miguel

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miguel, portugalský král, vládl v letech 1828 -1834. Miguel byl zasnouben se svou neteří Marií II., dcerou Petra IV. Brazilského. Po dobu její nezletilosti měl za Marii vládnout jako regent. Dal se ale hned po příchodu do Portugalska prohlásit konzervativci za krále, obvinil absolutní královskou moc a začal pronásledovat stoupence ústavní vlády. Marii, která naštěstí ještě nebyla za Miguela provdána, dal její otec odvézt do Anglie a poté k sobě do Brazílie. Miguel se stal tedy králem – uzurpátorem. V Brazílii sílil tlak a odpor proti vládě císaře Pedra s obavy ze znovu sloučení s reakčním Portugalskem, ale také pro špatný stav státní pokladny, nemorální život u císařského dvora atd. Petr se raději v roce 1831 vzdal brazilského trůnu ve prospěch svého sedmiletého syna Pedra II. a připlul do Portugalska. Odtud chtěl vyhnat svého bratra Miguela. V tomto úsilí ho podporovali Francouzi a Angličané. V roce 1834 byl Miguel donucen abdikovat a opustit Portugalsko. Marie byla prohlášena za plnoletou a po smrti otce Pedra v témže roce, se stala podruhé královnou. Ústava, kterou dal zemi Petr IV. Brazilský, byla obnovena / carta regia /. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miguel, portugalský král, vládl v letech 1828 -1834.

Miguel byl zasnouben se svou neteří Marií II., dcerou Petra IV. Brazilského. Po dobu její nezletilosti měl za Marii vládnout jako regent. Dal se ale hned po příchodu do Portugalska prohlásit konzervativci za krále, obvinil absolutní královskou moc a začal pronásledovat stoupence ústavní vlády. Marii, která naštěstí ještě nebyla za Miguela provdána, dal její otec odvézt do Anglie a poté k sobě do Brazílie.

Miguel se stal tedy králem – uzurpátorem. V Brazílii sílil tlak a odpor proti vládě císaře Pedra s obavy ze znovu sloučení s reakčním Portugalskem, ale také pro špatný stav státní pokladny, nemorální život u císařského dvora atd.

Petr se raději v roce 1831 vzdal brazilského trůnu ve prospěch svého sedmiletého syna Pedra II. a připlul do Portugalska. Odtud chtěl vyhnat svého bratra Miguela. V tomto úsilí ho podporovali Francouzi a Angličané.

V roce 1834 byl Miguel donucen abdikovat a opustit Portugalsko. Marie byla prohlášena za plnoletou a po smrti otce Pedra v témže roce, se stala podruhé královnou. Ústava, kterou dal zemi Petr IV. Brazilský, byla obnovena / carta regia /.