zavřít
Michal Korybut Wišňowiecki

král

Narození:
1640 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1673  ve věku 33 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Michal Korybut Wišňowiecki, polský král, vládl v letech 1669 -1673. Byl velice učený, ale bezcharakterní. Tento syn ukrajinského magnáta Jeremi Michala byl zvolen proti své vůli, králem být nechtěl, stal se jím hlavně díky jeho manželce Leonoře, dceři císaře Leopolda I.Habsburského. Hlavním vůdcem opozice proti Michalovi byl Jan Sobieski. Kozácký ataman Petr Dorošenko odmítl uznat polskou svrchovanost a odevzdal se do turecké ochrany, to bylo důvodem k polsko-turecké válce, která proběhla v letech 1671 -1677. V roce 1672 vpadl do Polska a dobyl Kameniec Podolský, oblehl Lvov a dobyl Lublin. V roce 1672 byl uzavřen mír, kterým Michal odstoupil Turkům Podolí, Dorošenkovi poskytl nezávislost na západní Ukrajině. Tento mír ale nebyl schválen sněmem. Jan Sobieski vytáhl proti Turkům, zničil turecké vojsko a dobyl pevnost Chotyn: ostatní turecké armády vyklidily Polsko bez boje. Král Michal zemřel den před touto bitvou v roce 1673. Sobieski zajistil ochranu hranic a spěchal do Varšavy, kde byl v roce 1674 zvolen králem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Michal Korybut Wišňowiecki, polský král, vládl v letech 1669 -1673.
Byl velice učený, ale bezcharakterní.

Tento syn ukrajinského magnáta Jeremi Michala byl zvolen proti své vůli, králem být nechtěl, stal se jím hlavně díky jeho manželce Leonoře, dceři císaře Leopolda I.Habsburského.

Hlavním vůdcem opozice proti Michalovi byl Jan Sobieski. Kozácký ataman Petr Dorošenko odmítl uznat polskou svrchovanost a odevzdal se do turecké ochrany, to bylo důvodem k polsko-turecké válce, která proběhla v letech 1671 -1677.

V roce 1672 vpadl do Polska a dobyl Kameniec Podolský, oblehl Lvov a dobyl Lublin.
V roce 1672 byl uzavřen mír, kterým Michal odstoupil Turkům Podolí, Dorošenkovi poskytl nezávislost na západní Ukrajině. Tento mír ale nebyl schválen sněmem.

Jan Sobieski vytáhl proti Turkům, zničil turecké vojsko a dobyl pevnost Chotyn: ostatní turecké armády vyklidily Polsko bez boje.

Král Michal zemřel den před touto bitvou v roce 1673. Sobieski zajistil ochranu hranic a spěchal do Varšavy, kde byl v roce 1674 zvolen králem.