zavřít
Měško II. Lambert

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1034  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Měško II. Lambert, polský král, byl synem Boleslava I. Chrabrého. Vládl v letech 1025 -1034. Po smrti svého otce Boleslava se Měško nechyl rychle korunovat spolu se svou ženou Rochetou Lotrinskou, vnučkou císaře Oty II. Zpočátku pokračoval v politice svého otce Boleslava. V letech 1028 -1033 vedl válku s císařem Konrádem II. a dánským králem Knutem I. Velikým. V roce 1031 proti Měškovi povstali jeho bratři. Měško uprchl ze země do Čech a v Polsku se ujal vlády jeho starší bratr Bezprym, ten však vládl terorem a brzy byl zavražděn. Měško se vrátil do země už pouze jako kníže a dělil se o vládu s mladším bratrem Otou do doby, než Ota zemřel. Měško II. byl na svou dobu člověk vzdělaný, mluvil latinsky a řecky. Na jeho dvoře začaly převládat feudální prvky. V roce 1033 uzavřel mír s císařem, to znamenalo ztrátu vlády nad Lužicí a Milčanskem. Krátce na to v roce 1034 zemřel. Zanechal po sobě jediného syna Kazimíra, který vládl pod jménem Kazimír I. Obnovitel. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Měško II. Lambert, polský král, byl synem Boleslava I. Chrabrého. Vládl v letech 1025 -1034.

Po smrti svého otce Boleslava se Měško nechyl rychle korunovat spolu se svou ženou Rochetou Lotrinskou, vnučkou císaře Oty II.

Zpočátku pokračoval v politice svého otce Boleslava. V letech 1028 -1033 vedl válku s císařem Konrádem II. a dánským králem Knutem I. Velikým.

V roce 1031 proti Měškovi povstali jeho bratři. Měško uprchl ze země do Čech a v Polsku se ujal vlády jeho starší bratr Bezprym, ten však vládl terorem a brzy byl zavražděn.

Měško se vrátil do země už pouze jako kníže a dělil se o vládu s mladším bratrem Otou do doby, než Ota zemřel.

Měško II. byl na svou dobu člověk vzdělaný, mluvil latinsky a řecky. Na jeho dvoře začaly převládat feudální prvky.

V roce 1033 uzavřel mír s císařem, to znamenalo ztrátu vlády nad Lužicí a Milčanskem. Krátce na to v roce 1034 zemřel. Zanechal po sobě jediného syna Kazimíra, který vládl pod jménem Kazimír I. Obnovitel.