zavřít
Massinissa

král numidie

Narození:
238 , východní Numidie
Úmrtí:
149  ve věku 89 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Massinissa byl náčelník numidského kmene Massylů a později králem celé Numidie, starověkého severoafrického království ( území dnešního Alžírska a Libye). Narodil se asi v roce 238 př. n. l. jako syn Gaii,vládce kmene Massylů ve východní Numidii. Massinissa vyrůstal v Kartágu. Zde se učil řečtinu a latinu. Byl považován za moudrého a schopného muže. Zamiloval se do krásné Sofonisbe, která byla dcerou kartaginského šlechtice Hasdrubala Giskona. Massinissa bojoval ve druhé punské válce na straně Kartága proti Strakovi, náčelníkovi Masaesylů. Zvítězil a Syfax byl nucen s Kartaginci uzavřít mír. Poté působil Massanissa jako velitel numidské jízdy v Hispánii proti Římanům. Kartaginci podlehli Scipionovi Africanovi staršímu. Ten dosáhl jednoho z největších vítězství. Gaia zemřel v roce 206 př.n.l. a jeho synové Massinissa a Oezalces začali bojoval o nástupnictví. Syfax tohot využil a dobyl velkou část východní Numidie. Kartaginci museli opustit Hispánii a Massinisa se spojil s Římany. Předpokládal totiž, že nad Kartaginci zvítězí. Hasdrubal Gisko dal Syfakovi za ženu svou dceru Sofonisbe, která byla snoubenkou Massinissa až do doby, než se připojil k Římanům. Syfax pronikl do východní Numidie a porazil Massinissa, který musel opustit zemi. Scipio přemohl vojsko Hardubala Giskona a Syfaka v roce 203 př.n.l. Massinissa pronásledoval poraženého Straka, dopadl ho a předal Scipionovi. Mohl se tak konečně oženit se Sofonisbe. Scipio ji ale povolal zpět do Říma. Ona se, než byl snesla takové ponížení, otrávila. Massinissa si získal Římany na svou stranu a Scipio byl nucen ho uznat za krále Massylů. Massinissa vytvořil z Numidie vlastní království. Jako hlavní město zvolil Cirtu ( dnešní Konstantin). On a jeho synové byli vlastníky rozsáhlých pozemků. I přes svůj pokročilý věk rozšiřoval Massinissa svá území. Po vypuknutí třetí punské války si uvědomil, že svou nenávistí ke Kartágu usnadnil Římanům šíření jejich moci v Africe na úkor jeho vlastní říše. S tím už nestačil nic udělat. Zemřel v roce 149 př.n.l. Dožil se více než 90 ti let. Na jeho místo nastoupil syn Micipsa. Brzy byla Numidie rozdělena Scipionem Africanem ml. Do tří říší mezi královi syny Micipsu, Gulussu a Mastanabala. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Massinissa byl náčelník numidského kmene Massylů a později králem celé Numidie, starověkého severoafrického království ( území dnešního Alžírska a Libye).

Narodil se asi v roce 238 př. n. l. jako syn Gaii,vládce kmene Massylů ve východní Numidii.

Massinissa vyrůstal v Kartágu. Zde se učil řečtinu a latinu. Byl považován za moudrého a schopného muže. Zamiloval se do krásné Sofonisbe, která byla dcerou kartaginského šlechtice Hasdrubala Giskona.

Massinissa bojoval ve druhé punské válce na straně Kartága proti Strakovi, náčelníkovi Masaesylů. Zvítězil a Syfax byl nucen s Kartaginci uzavřít mír.

Poté působil Massanissa jako velitel numidské jízdy v Hispánii proti Římanům. Kartaginci podlehli Scipionovi Africanovi staršímu. Ten dosáhl jednoho z největších vítězství.

Gaia zemřel v roce 206 př.n.l. a jeho synové Massinissa a Oezalces začali bojoval o nástupnictví. Syfax tohot využil a dobyl velkou část východní Numidie. Kartaginci museli opustit Hispánii a Massinisa se spojil s Římany. Předpokládal totiž, že nad Kartaginci zvítězí.

Hasdrubal Gisko dal Syfakovi za ženu svou dceru Sofonisbe, která byla snoubenkou Massinissa až do doby, než se připojil k Římanům. Syfax pronikl do východní Numidie a porazil Massinissa, který musel opustit zemi.

Scipio přemohl vojsko Hardubala Giskona a Syfaka v roce 203 př.n.l. Massinissa pronásledoval poraženého Straka, dopadl ho a předal Scipionovi. Mohl se tak konečně oženit se Sofonisbe. Scipio ji ale povolal zpět do Říma. Ona se, než byl snesla takové ponížení, otrávila.

Massinissa si získal Římany na svou stranu a Scipio byl nucen ho uznat za krále Massylů.

Massinissa vytvořil z Numidie vlastní království. Jako hlavní město zvolil Cirtu ( dnešní Konstantin). On a jeho synové byli vlastníky rozsáhlých pozemků.
I přes svůj pokročilý věk rozšiřoval Massinissa svá území.

Po vypuknutí třetí punské války si uvědomil, že svou nenávistí ke Kartágu usnadnil Římanům šíření jejich moci v Africe na úkor jeho vlastní říše. S tím už nestačil nic udělat. Zemřel v roce 149 př.n.l. Dožil se více než 90 ti let. Na jeho místo nastoupil syn Micipsa.

Brzy byla Numidie rozdělena Scipionem Africanem ml. Do tří říší mezi královi syny Micipsu, Gulussu a Mastanabala.