zavřít
Markýza de Pompadour
přidej profesi
Narození:
29. 12. 1721 , Paříž
Úmrtí:
15. 4. 1764  ve věku 42 let,  Versailles  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

37 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Markýza de Pompadour, jiným jménem Jeane Poissonová, se narodila 29.12.1721. Měla krásnou matku a v obchodě činného otce. Oba rodiče měli dobrou pověst. Jeane nechybělo dobré vychování. V roce 1741 se provdala. Jejím manželem se stal Charles-Guillaumus d´ Étioles. Pan Tournehem / možná její skutečný otec/, jí přenechává svůj zámeček na Seině. Jeane byla velmi krásná a vzbuzovala všeobecnou pozornost. Porodila dvě děti a stále rozkvétala. Ludvík XV. Se v roce 1725 oženil s dcerou sesazeného polského krále, pobožnou Marií Lescynskou . Jeane dobře věděla, jak upoutat královu pozornost. V roce 1745 vítězně vtáhla do Versailles jako „ maitresse en titre“ , oficiální králova milenka. Král jí denně posílal dopisy z flanderské války, na které duchaplně odpovídala. Byla povýšena na markýzu de Pompadour a se všemi náležitostmi uvedena u dvora. Měla silnou vůli, ctižádost a talent k intrikám prováděným s roztomilostí. Usilovala o dobré vztahy s královnou a shromažďovala kolem sebe své příznivce. Jen málo dvořanů dokázalo odolat její vůli – brzy začala spoluvládnout s králem, za což si vysloužila přezdívku „ králova děvka“. Krále měla ráda jako zdroj své moci, i když byl nespolehlivý a nejistý. Král potřeboval chytrost a rozhodnost své milenky. Jeane mu dokonce opatřovala k milování dívky. Díky vlivu markýzy de Pompadour byla v roce 1751 založena v Paříži vojenská akademie, ona sama založila v roce 1752 manufakturu na porcelán. Od císařovny Marie Terezie dostala vzácnou lakovanou psací soupravu. Madam Pompadour ráda marnotratně rozhazovala a sbírala šperky stejně jako celé zámky. Zařídila aby Diderotova a d´Alembertova zakázaná encyklopedie byla povolena u dvora. Tím si získala samotného Voltaira. Bedřich Veliký po ní ale pojmenoval jednoho ze svých psů. Markýza de Pompadour zemřela 15.4.1764. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Markýza de Pompadour, jiným jménem Jeane Poissonová, se narodila 29.12.1721. Měla krásnou matku a v obchodě činného otce. Oba rodiče měli dobrou pověst.

Jeane nechybělo dobré vychování. V roce 1741 se provdala. Jejím manželem se stal Charles-Guillaumus d´ Étioles. Pan Tournehem / možná její skutečný otec/, jí přenechává svůj zámeček na Seině.

Jeane byla velmi krásná a vzbuzovala všeobecnou pozornost. Porodila dvě děti a stále rozkvétala.

Ludvík XV. Se v roce 1725 oženil s dcerou sesazeného polského krále, pobožnou Marií Lescynskou . Jeane dobře věděla, jak upoutat královu pozornost. V roce 1745 vítězně vtáhla do Versailles jako „ maitresse en titre“ , oficiální králova milenka. Král jí denně posílal dopisy z flanderské války, na které duchaplně odpovídala. Byla povýšena na markýzu de Pompadour a se všemi náležitostmi uvedena u dvora. Měla silnou vůli, ctižádost a talent k intrikám prováděným s roztomilostí. Usilovala o dobré vztahy s královnou a shromažďovala kolem sebe své příznivce. Jen málo dvořanů dokázalo odolat její vůli – brzy začala spoluvládnout s králem, za což si vysloužila přezdívku „ králova děvka“. Krále měla ráda jako zdroj své moci, i když byl nespolehlivý a nejistý. Král potřeboval chytrost a rozhodnost své milenky. Jeane mu dokonce opatřovala k milování dívky.

Díky vlivu markýzy de Pompadour byla v roce 1751 založena v Paříži vojenská akademie, ona sama založila v roce 1752 manufakturu na porcelán. Od císařovny Marie Terezie dostala vzácnou lakovanou psací soupravu.

Madam Pompadour ráda marnotratně rozhazovala a sbírala šperky stejně jako celé zámky. Zařídila aby Diderotova a d´Alembertova zakázaná encyklopedie byla povolena u dvora. Tím si získala samotného Voltaira. Bedřich Veliký po ní ale pojmenoval jednoho ze svých psů.
Markýza de Pompadour zemřela 15.4.1764.

Hledáte také jako: Markýza de Pompadourová
Rychlá navigace:novinky |diskuse