zavřít
Markéta Navarská

starší sestra francouzského krále františka l.

Narození:
11. 4. 1492 ,přidej místo narození
Úmrtí:
21. 12. 1549  ve věku 57 let,  Odos-en-Bigorre ve Francii  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Markéta de Alois, starší sestra francouzského krále Františka l., se narodila 11.4.1492. Po smrti svého prvního manžela, vévody z Alenčinu v roce 1527 se provdala za Jindřicha ll. z Béarnu, krále země Navary po Pyrenejemi. Její vnuk Jindřich lV. se stal králem Francie. Ani v jednom z obou manželství uzavřených z politických důvodů nebyla Markéta šťastná. Nejvíce pobývala na bratrově dvoře a na svém zámku Neradu. Po prohrané bitvě u Pavie byla jednou z mála, kdo stál při králi. Ale ani její cesta do Madridu v roce 1527 nedokázala zpočátku Františka l. ze zajetí císaře Karla IV. vysvobodit. Markétě přezdívali „ matka renesance“. Studovala umění a vědu. Jejím tajemníkem byl básník Clément Marot. Markéta se také zasadila o náboženskou reformaci, poskytovala azyl protestantům a pomáhala pronásledovaným spisovatelům. Markéta psala mysticky nábožné verše a humorem kořeněné povídky . Jako první psala divadelní hry ve francouzštině. Markéta de Alois – Navarská zemřela 21.12.1549 v Odos-en-Bigorre ve Francii. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Markéta de Alois, starší sestra francouzského krále Františka l., se narodila 11.4.1492.

Po smrti svého prvního manžela, vévody z Alenčinu v roce 1527 se provdala za Jindřicha ll. z Béarnu, krále země Navary po Pyrenejemi. Její vnuk Jindřich lV. se stal králem Francie.
Ani v jednom z obou manželství uzavřených z politických důvodů nebyla Markéta šťastná. Nejvíce pobývala na bratrově dvoře a na svém zámku Neradu.

Po prohrané bitvě u Pavie byla jednou z mála, kdo stál při králi. Ale ani její cesta do Madridu v roce 1527 nedokázala zpočátku Františka l. ze zajetí císaře Karla IV. vysvobodit.

Markétě přezdívali „ matka renesance“. Studovala umění a vědu. Jejím tajemníkem byl básník Clément Marot. Markéta se také zasadila o náboženskou reformaci, poskytovala azyl protestantům a pomáhala pronásledovaným spisovatelům.

Markéta psala mysticky nábožné verše a humorem kořeněné povídky . Jako první psala divadelní hry ve francouzštině.

Markéta de Alois – Navarská zemřela 21.12.1549 v Odos-en-Bigorre ve Francii.

Hledáte také jako: Markéta Navarskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse