zavřít
Marie Stuartovna

skotská a francouzská královna

Narození:
8. 12. 1542 , Skotsko
Úmrtí:
8. 2. 1587  ve věku 44 let,  Anglie  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

182 se líbí, 25 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Marie Stuartovna skotská a francouzská královna, se narodila 8.12.1542 jako dcera skotského krále Jakuba V. a Marie z Guise. Jakub V. zemřel hned po narození své dcery Marie. Ta se tedy už jako nemluvně stala dědičkou královské koruny a její matka regentkou. V šesti letech byla Marie poslána na výchovu k francouzskému dvoru a v roce 1558 provdána za králova syna Františka ll. Kateřina Medicejská tchyně Marie tvrdila, že stačí když se její snacha usměje a všem francouzům se zatočí hlava. Ke svatbě věnovala Kateřina Marii sedm obrovských perel, které dostala od papeže Klementa. Marie se příliš nezajímala o nudné státní záležitosti. Nemocný a trochu neschopný František v roce 1560 zemřel a Marie se vrátila zpátky do Skotska. Mladá katolická panovnice musela čelit militantním kalvinistům ve vlastní zemi a mocné nepřítelkyni Alžbětě I. v Anglii. Francie a Španělsko podporovaly nároky Marie Stuartovny na anglický trůn. Marie se v roce 1565 provdala za lorda Darnleye a tři měsíce po jeho smrti za hraběte z Bothwellu, podezřelého z vraždy Darnleye. Protestantská šlechta byla pobouřena. V roce 1567 sesadila Marii z trůnu. Ta uprchla do Anglie. Tam jí ale Alžběta l. odepřela jakoukoli pomoc. Byla ale nucena uznat jejího syna jako skotského následníka trůnu / po Alžbětině smrti se Jakub l. stal také králem Anglie/. Marie Stuartovna žila v Anglii jako zajatkyně. Stále se snažila sesadit Alžbětu z anglického trůnu a zavézt protireformaci v Anglii. Parlament proto vydal zákon proti spiknutí. Skotská královna byla v roce 1587 odsouzena k smrti a v roce 1587 popravena. Pro katolické současníky byla Marie mučednicí, pro protestanty svůdnickou intrikánkou. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Marie Stuartovna skotská a francouzská královna, se narodila 8.12.1542 jako dcera skotského krále Jakuba V. a Marie z Guise.

Jakub V. zemřel hned po narození své dcery Marie. Ta se tedy už jako nemluvně stala dědičkou královské koruny a její matka regentkou.
V šesti letech byla Marie poslána na výchovu k francouzskému dvoru a v roce 1558 provdána za králova syna Františka ll.

Kateřina Medicejská tchyně Marie tvrdila, že stačí když se její snacha usměje a všem francouzům se zatočí hlava. Ke svatbě věnovala Kateřina Marii sedm obrovských perel, které dostala od papeže Klementa.

Marie se příliš nezajímala o nudné státní záležitosti. Nemocný a trochu neschopný František v roce 1560 zemřel a Marie se vrátila zpátky do Skotska.

Mladá katolická panovnice musela čelit militantním kalvinistům ve vlastní zemi a mocné nepřítelkyni Alžbětě I. v Anglii. Francie a Španělsko podporovaly nároky Marie Stuartovny na anglický trůn.

Marie se v roce 1565 provdala za lorda Darnleye a tři měsíce po jeho smrti za hraběte z Bothwellu, podezřelého z vraždy Darnleye. Protestantská šlechta byla pobouřena. V roce 1567 sesadila Marii z trůnu. Ta uprchla do Anglie. Tam jí ale Alžběta l. odepřela jakoukoli pomoc. Byla ale nucena uznat jejího syna jako skotského následníka trůnu / po Alžbětině smrti se Jakub l. stal také králem Anglie/.
Marie Stuartovna žila v Anglii jako zajatkyně. Stále se snažila sesadit Alžbětu z anglického trůnu a zavézt protireformaci v Anglii. Parlament proto vydal zákon proti spiknutí.

Skotská královna byla v roce 1587 odsouzena k smrti a v roce 1587 popravena. Pro katolické současníky byla Marie mučednicí, pro protestanty svůdnickou intrikánkou.

Marie Stuartovna v našich článcích

  • Dívka, která byla dlouho mimo hru - a pak vstoupila do dějin

    Dívka, která byla dlouho mimo hru - a pak vstoupila do dějin

    16. 11. 2018 15:32 Turbulence a složité rodinné vztahy provázely Alžbětu z rodu Tudorovců od raného dětství. Po nemalou část svého života byla svým příbuzným dost nepohodlná. Nakonec jich však několik přežila a sama usedla na anglický trůn. Připomeňte si některé zajímavosti ze života a vlády slavné královny Anglie a Irska, která usedla na trůn 17. listopadu 1558, tedy před 460 lety.… více

Hledáte také jako: Marie Stuartovnaová
Rychlá navigace:novinky |diskuse