zavřít
Marie Španělská

manželka císaře a krále maxmiliána ll.

Narození:
21. 6. 1528 , Madrid
Úmrtí:
26. 2. 1603  ve věku 74 let,  Villamonte  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Manželka císaře a krále Maxmiliána ll. Marie Španělská se narodila 21.6.1528, jako dcera španělského krále a císaře Karla V. a Isabely Portugalské. 13.9.1548 uzavřela sňatek se svým bratrancem Maxmiliánem ,který byl nástupcem habsburské monarchie. V 16. a 17. století byl dynastický sňatek běžný. Upevňoval vztahy mezi španělskou a habsburskou větví Habsburků. Karel V. i Ferdinand l. chtěli tímto sňatkem s přísně katolicky vychovanou princeznou odvézt Maxmiliána od sympatií k nekatolickým vyznáním. Po sňatku žili manželé ve Španělsku. Zde Maxmilián zastupoval nepřítomného Karla V. a jeho syna, svého švagra Filipa II. Zpět do střední Evropy se Maxmilián vrátil v roce 1550 a rok poté ho následovala Marie, která se usídlila ve Vídni. Jejich manželství bylo šťastné. I přes Maxmiliánovu náklonnost k protestantskému prostředí, prosadila Marie katolickou výchovu dětí. I když Marie sídlila ve Vídni, do českých zemí občas zavítala. 21.9.1562 byla ve svatovítské katedrále v Praze korunována. Teprve po smrti svého manžela / 1576 se v Čechách zdržovala déle v blízkosti svého syna Rudolfa ll. Ovdovělá Marie podporovala katolickou církev a tím se velmi zadlužila. Život vedle nejstaršího syna byl konfliktní, proto se Marie vrátila do rodného Španělska / 1581/, na dvůr svého bratra , krále Filipa ll. Marie Španělská zemřela v ústraní a v hořkosti 26.2.1603. Byla pochována v kostele sv. Kláry v Madridu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Manželka císaře a krále Maxmiliána ll. Marie Španělská se narodila 21.6.1528, jako dcera španělského krále a císaře Karla V. a Isabely Portugalské.

13.9.1548 uzavřela sňatek se svým bratrancem Maxmiliánem ,který byl nástupcem habsburské monarchie.

V 16. a 17. století byl dynastický sňatek běžný. Upevňoval vztahy mezi španělskou a habsburskou větví Habsburků.

Karel V. i Ferdinand l. chtěli tímto sňatkem s přísně katolicky vychovanou princeznou odvézt Maxmiliána od sympatií k nekatolickým vyznáním.

Po sňatku žili manželé ve Španělsku. Zde Maxmilián zastupoval nepřítomného Karla V. a jeho syna, svého švagra Filipa II.

Zpět do střední Evropy se Maxmilián vrátil v roce 1550 a rok poté ho následovala Marie, která se usídlila ve Vídni. Jejich manželství bylo šťastné. I přes Maxmiliánovu náklonnost k protestantskému prostředí, prosadila Marie katolickou výchovu dětí.

I když Marie sídlila ve Vídni, do českých zemí občas zavítala. 21.9.1562 byla ve svatovítské katedrále v Praze korunována.

Teprve po smrti svého manžela / 1576 se v Čechách zdržovala déle v blízkosti svého syna Rudolfa ll.

Ovdovělá Marie podporovala katolickou církev a tím se velmi zadlužila. Život vedle nejstaršího syna byl konfliktní, proto se Marie vrátila do rodného Španělska / 1581/, na dvůr svého bratra , krále Filipa ll.

Marie Španělská zemřela v ústraní a v hořkosti 26.2.1603. Byla pochována v kostele sv. Kláry v Madridu.

Hledáte také jako: Marie Španělskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse