zavřít
Marie Magdalena Trčková

dcera ladislava staršího z lobkovic

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
8. 1. 1633  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Marie Magdalena Trčková byla dcerou Ladislava staršího z Lobkovic. Rozmach tohoto rodu začal v 16. století. Stal se tehdy jedním z nejmocnějších a nejzámožnějších rodů v Čechách. Patřila do rodu pánů z Lobkovic. Vláda Rudolfa II. za doby jeho nemoci, upadala a řízení státních věcí se zmocňovali jiní. Někteří členové rodu Lobkoviců došli ve vztazích k panovníkovi až za přípustnou mez. Marie Magdalena se provdala za Jana Rudolfa Trčky z Lípy, jednoho z největších boháčů v pobělohorských Čechách. Tímto sňatkem se dostala Magdalena do rodiny, kde byla hospodářská podnikavost rodinnou tradicí. Trčkové z Lípy jsou známi od husitských válek. V té době také docházelo k největšímu vzrůstu jejich jmění. Jan Rudolf vynikal podnikavou zdatností. Za českého povstání patřili k nejbohatším českým statkářům. Z tohoto povstání vyšli Magdalena i Rudolf bez majetkové ztráty. Začali skupovat lacino statky a to do takové míry, že svou rozlohou činily téměř polovinu Valdštejnova vévodství. Jejich jmění se odhadovalo na čtyři miliony zlatých. Jejich synovi Adamovi byla vyhlédnuta nevěsta z císařského dvora, dcera hraběte Karla z Harrachu, který byl císařským rádcem krále Ferdinanda. Adam se stal brzy hrabětem a také jeho otec získal hraběcí titul. Magdalena udržovala styky s emigranty. Její dcera Alžběta se za emigranta provdala / Vilém Kinský/. V roce 1630 zbavil císař Valdštejna velení na nátlak německých katolických knížat. Adam Trčka navazoval Valdštejnovým jménem styky s českou emigrací a to s myšlenkou na pomstu. Paní Magdalena posílala peníze hraběti Thurnovi za hranice. Magdalena litovala, že nedošlo k jednání mezi Valdštejněm a 3védským králem hned v roce 1631 po obsazení Prahy Sasy, a že Valdštejn vzal znovu na sebe císařský generalát. Dcera Magdaleny se uchýlila i s dětmi do Holandska, stala se manželem moravského emigranta, švédského generála hraběte Zdeňka z Hodic. Byla emigrantům více oddána, než její poněkud sobecká matka. Její vztah k poddaným byl jiný, než u matky, která byla ke svým sedlákům tvrdá. Na opočenském panství Magdalenu neměli v lásce a v roce 1628 se proti ní vzbouřili. V roce 1632 padl švédský král, přívrženec emigrace. Magdalena tehdy obdržela od své dcery zlatý medailon s jeho podobiznou. Marie Magdalena Trčková zemřela 8. ledna 1633. Její manžel i syn zemřeli po valdštejnské exekuci. Rod Trčků zmizel s pádem Valdštejna. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Marie Magdalena Trčková byla dcerou Ladislava staršího z Lobkovic. Rozmach tohoto rodu začal v 16. století. Stal se tehdy jedním z nejmocnějších a nejzámožnějších rodů v Čechách. Patřila do rodu pánů z Lobkovic.

Vláda Rudolfa II. za doby jeho nemoci, upadala a řízení státních věcí se zmocňovali jiní. Někteří členové rodu Lobkoviců došli ve vztazích k panovníkovi až za přípustnou mez. Marie Magdalena se provdala za Jana Rudolfa Trčky z Lípy, jednoho z největších boháčů v pobělohorských Čechách. Tímto sňatkem se dostala Magdalena do rodiny, kde byla hospodářská podnikavost rodinnou tradicí. Trčkové z Lípy jsou známi od husitských válek. V té době také docházelo k největšímu vzrůstu jejich jmění.

Jan Rudolf vynikal podnikavou zdatností. Za českého povstání patřili k nejbohatším českým statkářům. Z tohoto povstání vyšli Magdalena i Rudolf bez majetkové ztráty. Začali skupovat lacino statky a to do takové míry, že svou rozlohou činily téměř polovinu Valdštejnova vévodství. Jejich jmění se odhadovalo na čtyři miliony zlatých.
Jejich synovi Adamovi byla vyhlédnuta nevěsta z císařského dvora, dcera hraběte Karla z Harrachu, který byl císařským rádcem krále Ferdinanda. Adam se stal brzy hrabětem a také jeho otec získal hraběcí titul.

Magdalena udržovala styky s emigranty. Její dcera Alžběta se za emigranta provdala / Vilém Kinský/.

V roce 1630 zbavil císař Valdštejna velení na nátlak německých katolických knížat. Adam Trčka navazoval Valdštejnovým jménem styky s českou emigrací a to s myšlenkou na pomstu. Paní Magdalena posílala peníze hraběti Thurnovi za hranice.

Magdalena litovala, že nedošlo k jednání mezi Valdštejněm a 3védským králem hned v roce 1631 po obsazení Prahy Sasy, a že Valdštejn vzal znovu na sebe císařský generalát.

Dcera Magdaleny se uchýlila i s dětmi do Holandska, stala se manželem moravského emigranta, švédského generála hraběte Zdeňka z Hodic. Byla emigrantům více oddána, než její poněkud sobecká matka. Její vztah k poddaným byl jiný, než u matky, která byla ke svým sedlákům tvrdá. Na opočenském panství Magdalenu neměli v lásce a v roce 1628 se proti ní vzbouřili.

V roce 1632 padl švédský král, přívrženec emigrace. Magdalena tehdy obdržela od své dcery zlatý medailon s jeho podobiznou.

Marie Magdalena Trčková zemřela 8. ledna 1633. Její manžel i syn zemřeli po valdštejnské exekuci. Rod Trčků zmizel s pádem Valdštejna.

Hledáte také jako: Marie Magdalena Trčk
Rychlá navigace:novinky |diskuse