zavřít
Marie Leopoldina Tyrolská

česká, řámskoněmecká císařona, uherská a chorvatská královna a rakouská vévodkyně

Narození:
6. 4. 1632 , Innsbruck
Úmrtí:
7. 8. 1649  ve věku 17 let,  Vídeň  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Arcivévodkyně Marie Leopoldina, druhá manželka císaře Ferdinanda III., byla dcerou arcivévody Leopolda V., hraběte tyrolského a jeho manželky Klaudie Medicejské. Arcivévoda Leopold V. se zapsal do českých dějin jako biskup pasovský roku 1611, při tzv. vpádu pasovských. Marie Leopoldina byla vychována v Innsbrucku pod vlivem italské kultury, kterou v Tyrolsku podporovala její matka. Již v šestnácti letech ale odešla k vídeňskému dvoru, kde byla vybrána za manželku císaře Ferdinanda III., svého téměř o čtvrt století staršího bratrance. Svatba blízkých příbuzných se konala v červenci 1648, v době intenzivních jednání uzavření míru v Německu. Císařovo druhé manželství s mladičkou arcivévodkyní se zdálo svědčit o počátku nové doby; osobní štěstí Ferdinanda III. se téměř krylo s koncem válečných hrůz. Bohužel hned první těhotenství se stalo mladé císařovně a královně osudným. V prvním srpnovém týdnu 1649 porodila Marie Leopoldina syna, sama však na následky oslabení 19. srpna 1649 ve Vídni zemřela. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Arcivévodkyně Marie Leopoldina, druhá manželka císaře Ferdinanda III., byla dcerou arcivévody Leopolda V., hraběte tyrolského a jeho manželky Klaudie Medicejské. Arcivévoda Leopold V. se zapsal do českých dějin jako biskup pasovský roku 1611, při tzv. vpádu pasovských.

Marie Leopoldina byla vychována v Innsbrucku pod vlivem italské kultury, kterou v Tyrolsku podporovala její matka. Již v šestnácti letech ale odešla k vídeňskému dvoru, kde byla vybrána za manželku císaře Ferdinanda III., svého téměř o čtvrt století staršího bratrance. Svatba blízkých příbuzných se konala v červenci 1648, v době intenzivních jednání uzavření míru v Německu.

Císařovo druhé manželství s mladičkou arcivévodkyní se zdálo svědčit o počátku nové doby; osobní štěstí Ferdinanda III. se téměř krylo s koncem válečných hrůz. Bohužel hned první těhotenství se stalo mladé císařovně a královně osudným. V prvním srpnovém týdnu 1649 porodila Marie Leopoldina syna, sama však na následky oslabení 19. srpna 1649 ve Vídni zemřela.

Hledáte také jako: Marie Leopoldina Tyrolskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse