zavřít
Marie Josefa Bavorská

římskoněmecká císařovna

Narození:
30. 3. 1739 , Mnichov
Úmrtí:
28. 5. 1767  ve věku 28 let,  Vídeň  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Marie Josefa, druhá manželka císaře Josefa II., se narodila jako dcera bavorského kurfiřta Karla Alberta a jeho manželky arcivévodkyně Marie Amálie. Jako dvouleté dítě se stala českou královskou princeznou, zakrátko však celá rodina musela uprchnout z Bavorska, které na několik let zaplavila vojska královny Marie Terezie. Teprve po smrti Karla Alberta roku 1745 došlo k postupné normalizaci vztahů mezi Mnichovem a Vídní. V té době bavorská princezna vyrůstala v nijak hezkou dívku, u níž se předpokládal vstup do kláštera. Do jejího života však zasáhla dynastická politika, zvláště pak snaha obou habsburských sestřenic, královny Marie Terezie a Marie Amálie, o navázání pevného přátelství a spojenectví mezi habsbursko-lotrinským a wittelsbašským rodem. Pomocnou ruku těmto snahám podal krutý osud, jehož koncem listopadu 1763 připravil arcivévodu Josefa o jeho milovanou manželku Marii Isabelu Parmskou. Po smrti svého otce o necelé dva roku později se Josef stal římským císařem a spoluvládcem své matky v habsburských zemích. Za této situace přinutila matka svého nejstaršího syna ke sňatku s bavorskou princeznou, jenž však skončil manželskou katastrofou. Josef II. neprojevoval o svou manželku, kterou si vzal pouze ze státnických důvodů, sebemenší zájem a manželství zůstalo dokonce nenaplněno. Vzhledem k tomu, že sám Josef II. neprojevil ze své spoluvlády ani za samostatné vlády zájem o královskou korunovaci v Čechách a Uhrách, nezískala korunu ani jeho nominální manželka. Marie Josefa však nenesla tíži nechěného manželství příliš dlouho. Již 28. května 1767 zemřela ve Vídni na neštovice a její manžel Josef II. bez lítosti vyjádřil svůj vztah ke své druhé manželce tím, že se ani nezúčastnil jejího pohřbu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Marie Josefa, druhá manželka císaře Josefa II., se narodila jako dcera bavorského kurfiřta Karla Alberta a jeho manželky arcivévodkyně Marie Amálie. Jako dvouleté dítě se stala českou královskou princeznou, zakrátko však celá rodina musela uprchnout z Bavorska, které na několik let zaplavila vojska královny Marie Terezie. Teprve po smrti Karla Alberta roku 1745 došlo k postupné normalizaci vztahů mezi Mnichovem a Vídní. V té době bavorská princezna vyrůstala v nijak hezkou dívku, u níž se předpokládal vstup do kláštera.

Do jejího života však zasáhla dynastická politika, zvláště pak snaha obou habsburských sestřenic, královny Marie Terezie a Marie Amálie, o navázání pevného přátelství a spojenectví mezi habsbursko-lotrinským a wittelsbašským rodem.

Pomocnou ruku těmto snahám podal krutý osud, jehož koncem listopadu 1763 připravil arcivévodu Josefa o jeho milovanou manželku Marii Isabelu Parmskou. Po smrti svého otce o necelé dva roku později se Josef stal římským císařem a spoluvládcem své matky v habsburských zemích. Za této situace přinutila matka svého nejstaršího syna ke sňatku s bavorskou princeznou, jenž však skončil manželskou katastrofou.

Josef II. neprojevoval o svou manželku, kterou si vzal pouze ze státnických důvodů, sebemenší zájem a manželství zůstalo dokonce nenaplněno. Vzhledem k tomu, že sám Josef II. neprojevil ze své spoluvlády ani za samostatné vlády zájem o královskou korunovaci v Čechách a Uhrách, nezískala korunu ani jeho nominální manželka. Marie Josefa však nenesla tíži nechěného manželství příliš dlouho.

Již 28. května 1767 zemřela ve Vídni na neštovice a její manžel Josef II. bez lítosti vyjádřil svůj vztah ke své druhé manželce tím, že se ani nezúčastnil jejího pohřbu.

Hledáte také jako: Marie Josefa Bavorskáová, Marie Bavorská, Marie Josefa Antonie Walburga Felicitas Regula Bavorská
Rychlá navigace:novinky |diskuse