zavřít
Marie Habsburská

dcera filipa sličného

Narození:
13. 9. 1505 , Brusel
Úmrtí:
18. 2. 1558  ve věku 52 let,  Taraverulle – Španělsko  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Marie Habsburská se narodila 13.9.1505, jako dcera Filipa Sličného a Johany Šílené. Dětství prožila v Lovani u své tety Markéty. Nejvíce tíhla k dědovi, císaři Maxmiliánovi. Patřila do dynastie Habsburků. Marie byla od dětství velmi sečtělá. Kromě lásky ke knihám, se věnovala také jízdě na koni, tanci a střelbě. To byly aktivity, které se u dvora vyžadovaly. Už 20. března 1506 byl Marii přidělen ještě nenarozený ženich. Měl se jím stát syn Vladislava Jagellonského. Dostal jméno Ludvík Jagellonský a narodil se 1. července 1506. 11. března 1509 byl sotva tříletý Ludvík v Praze korunován. Od mládí byl nucen vladařit a získal tím odpor proti královským povinnostem. Mladičký král brzy osiřel a stal se předmětem zápasu vládychtivých dvořanů. Více něž vladaření, se Ludvík věnoval myslivosti, tanci divadlu a kolbám. Král Zikmund. Který byl jeho polským strýcem, ho varoval před přátelstvím mladých a lehkomyslných lidí a před neuváženým rozdáváním darů. Marie a Ludvíkova sestra Anna Jagellonská se ho snažily převychovat na důstojného panovníka. Podařilo se jim alespoň omezit jeho pohoršující výstřelky. Svatba Marie a Ludvíka v roce 1522 byla opravdu velkolepá.Veřejnost se pohoršovala nad příliš okázalým sňatkem. Zapomínali na mládí obou manželů. (Ludvíkovi bylo šestnáct let a Marie byla o rok starší). Mariino mládí způsobovalo její bezradnost vůči politickým intrikám. Měla málo životních zkušeností a nedokázala odhadnout povahu lidí. Vyžadovala po Ludvíkovi, aby se konečně ukázal králem a přestal být sluhou cizích rad a úmyslů. V roce 1522 byli manželé radostně uvítáni v Čechách. Bohužel toto veselí přerušily spory o ceremoniál při Mariině korunovaci. Král byl rozhněván a Marie Vystoupila proti zpupné vládě panské strany nejvyššího purkrabího Zdeňka Lva z Rožmitálu a jeho spojenci Janovi Paškovi. Marie řekla, že „ v Čechách nebude lépe, dokud zde bude vládnout tato banda“. V roce 1523 se Marie přičinila o odsunutí Lva i Paška. Díky boji s těmito muži musel být královský dvůr přesunut v březnu 1523 do Budína. Ludvík ll. zahynul v bitvě proti Turkům. Pro Marii to byl velký životní otřes. Svého muže velmi milovala a rozhodla se zůstat mu i po jeho smrti věrná. Její vztah k Čechám zůstal chladný, spojoval ji s nimi jen vdovský důchod. Až teprve 18. února 1558, když ve Španělsku umírala, vzpomněla si na Čechy, jejichž královský titul užívala do konce svého života, i když až za titulem uherským. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Marie Habsburská se narodila 13.9.1505, jako dcera Filipa Sličného a Johany Šílené.
Dětství prožila v Lovani u své tety Markéty. Nejvíce tíhla k dědovi, císaři Maxmiliánovi. Patřila do dynastie Habsburků.

Marie byla od dětství velmi sečtělá. Kromě lásky ke knihám, se věnovala také jízdě na koni, tanci a střelbě. To byly aktivity, které se u dvora vyžadovaly.

Už 20. března 1506 byl Marii přidělen ještě nenarozený ženich. Měl se jím stát syn Vladislava Jagellonského. Dostal jméno Ludvík Jagellonský a narodil se 1. července 1506. 11. března 1509 byl sotva tříletý Ludvík v Praze korunován. Od mládí byl nucen vladařit a získal tím odpor proti královským povinnostem.

Mladičký král brzy osiřel a stal se předmětem zápasu vládychtivých dvořanů. Více něž vladaření, se Ludvík věnoval myslivosti, tanci divadlu a kolbám. Král Zikmund. Který byl jeho polským strýcem, ho varoval před přátelstvím mladých a lehkomyslných lidí a před neuváženým rozdáváním darů.

Marie a Ludvíkova sestra Anna Jagellonská se ho snažily převychovat na důstojného panovníka. Podařilo se jim alespoň omezit jeho pohoršující výstřelky.

Svatba Marie a Ludvíka v roce 1522 byla opravdu velkolepá.Veřejnost se pohoršovala nad příliš okázalým sňatkem. Zapomínali na mládí obou manželů. (Ludvíkovi bylo šestnáct let a Marie byla o rok starší).

Mariino mládí způsobovalo její bezradnost vůči politickým intrikám. Měla málo životních zkušeností a nedokázala odhadnout povahu lidí. Vyžadovala po Ludvíkovi, aby se konečně ukázal králem a přestal být sluhou cizích rad a úmyslů.

V roce 1522 byli manželé radostně uvítáni v Čechách. Bohužel toto veselí přerušily spory o ceremoniál při Mariině korunovaci. Král byl rozhněván a Marie Vystoupila proti zpupné vládě panské strany nejvyššího purkrabího Zdeňka Lva z Rožmitálu a jeho spojenci Janovi Paškovi. Marie řekla, že „ v Čechách nebude lépe, dokud zde bude vládnout tato banda“.

V roce 1523 se Marie přičinila o odsunutí Lva i Paška. Díky boji s těmito muži musel být královský dvůr přesunut v březnu 1523 do Budína.

Ludvík ll. zahynul v bitvě proti Turkům. Pro Marii to byl velký životní otřes. Svého muže velmi milovala a rozhodla se zůstat mu i po jeho smrti věrná.

Její vztah k Čechám zůstal chladný, spojoval ji s nimi jen vdovský důchod. Až teprve 18. února 1558, když ve Španělsku umírala, vzpomněla si na Čechy, jejichž královský titul užívala do konce svého života, i když až za titulem uherským.

  • Neznámá česká královna: Marie Amálie (†55) do Prahy nepřijela ani na svou „korunovaci“, měla sedm dětí a ráda lovila

    Blesk, 22. 10. 2021 Pražský hrad byl domovem mnoha zajímavých panovníků. Neméně pozoruhodné byly ovšem také jejich manželky – české kněžny, královny i císařovny Svaté říše římské. Nenápadně se mezi mnohými skví i jméno Marie Amálie Habsburské (†55), princezny, která byla rozhodnutím vlastního strýce odkázaná do vedlejší role habsburské dynastie. Sama si přitom říkala o mnohem významnější part, který jí nakonec byl dopřán – leč pouze nakrátko. … více

  • Populární televizní série: Válka o pomník Marie Terezie

    Aha, 4. 1. 2020 Triumfovala díky seriálu, teď vyhrála i boj o sochu! Nejprve se třetí díl seriálu o bývalé Habsburské panovnici Marii Terezii stal v Česku nejsledovanějším novoročním pořadem (1,5 mil. diváků), teď tahle postava budí vášně po celé Praze. A to v roce 2020! I přes vlnu odporu totiž bude mít v červnu 5,5 metrů vysoký pomník. Kvůli němu vytlačila na okraj hrdinu českého odboje, Václava Morávka. … více

  • ČT: Začátek nového roku opanuje Marie Terezie. Nové díly úspěšné minisérie odhalí manželskou krizi

    Parlamentnílisty.cz, 26. 12. 2019 Válka o Habsburské dědictví se zdá být prohraná. Pruské nebezpečí je sice zažehnáno, ale na obzoru se objevila hrozba ze strany Francouzů a Bavorů. Jedna z nejvýznamnějších vladařek historie ovšem neprohrává jen na poli válečném, ale i ve vztahu se svým mužem, Františkem Štěpánem. V této situaci zastihne Marii Terezii lednové pokračování úspěšné minisérie, které uvede program ČT1 ve středu 1. a v neděli 5. ledna, vždy od 20 hodin. … více

Hledáte také jako: Marie Habsburskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse