zavřít
Marie Anna Bavorská

bavorská princezna, saská královna

Narození:
27. 1. 1805 ,přidej místo narození
Úmrtí:
13. 9. 1877  ve věku 72 let,  Wachwitz  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Maria Anna Bavorská, plným jménem německy Maria Anna Leopoldine Elisabeth Wilhelmine von Bayern, byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a sňatkem saská královna. Původ a mládíNarodila se jako pátá ze šesti dcer bavorského krále Maxmiliána I. Josefa a jeho druhé manželky Karolíny Bádenské; byla dvojčetem Žofie Bavorské, pozdější rakouské arcivévodkyně a matky rakouského císaře Františka Josefa I. ManželstvíV roce 1833 se stala druhou manželkou budoucího saského krále Fridricha Augusta II. (král v letech 1836–1854). Jejich manželství zůstalo bezdětné. V říjnu roku 1836 při příležitosti hladomoru v Krušných horách a Vogtlandu volala po založení ženského spolku a pod jejím vedením vznikl Ústav hornokrušnohorských a vogtlandských ženských spolků, který v roce 1859 získal stanovy a právní normu (existoval do roku 1932). VdovaMarie Anna ovdověla 9. srpna roku 1854, když její manžel Fridrich August II. zemřel v Brennbichl v Tyrolích po smrtelné nehodě, kdy se převrhl vůz, v němž jel, a jeden z koní ho kopl do hlavy. Marie Anna nechala na místě neštěstí vybudovat pamětní kapli v novogotickém stylu, jež byla vysvěcena 8. srpna následujícího roku. Protože manželství Marie Anny a Fridricha Augusta bylo - stejně jako jeho manželství předchozí - bezdětné, nastoupil na saský trůn mladší bratr Fridricha Augusta Jan. Nástupkyní Marie Anny v roli saské královny se tak stala Janova manželka, starší sestra Marie Anny Amálie Augusta. PamátkaJméno královny Marie Anny nese první saská železárna založená v roce 1839 v Cainsdorfu u Zwickau (Königin-Marien-Hütte - Huť královny Marie'). …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Maria Anna Bavorská, plným jménem německy Maria Anna Leopoldine Elisabeth Wilhelmine von Bayern, byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a sňatkem saská královna.
Původ a mládí
Narodila se jako pátá ze šesti dcer bavorského krále Maxmiliána I. Josefa a jeho druhé manželky Karolíny Bádenské; byla dvojčetem Žofie Bavorské, pozdější rakouské arcivévodkyně a matky rakouského císaře Františka Josefa I.

Manželství
V roce 1833 se stala druhou manželkou budoucího saského krále Fridricha Augusta II. (král v letech 1836–1854).

Jejich manželství zůstalo bezdětné.

V říjnu roku 1836 při příležitosti hladomoru v Krušných horách a Vogtlandu volala po založení ženského spolku a pod jejím vedením vznikl Ústav hornokrušnohorských a vogtlandských ženských spolků, který v roce 1859 získal stanovy a právní normu (existoval do roku 1932).

Vdova
Marie Anna ovdověla 9. srpna roku 1854, když její manžel Fridrich August II. zemřel v Brennbichl v Tyrolích po smrtelné nehodě, kdy se převrhl vůz, v němž jel, a jeden z koní ho kopl do hlavy. Marie Anna nechala na místě neštěstí vybudovat pamětní kapli v novogotickém stylu, jež byla vysvěcena 8. srpna následujícího roku.

Protože manželství Marie Anny a Fridricha Augusta bylo - stejně jako jeho manželství předchozí - bezdětné, nastoupil na saský trůn mladší bratr Fridricha Augusta Jan. Nástupkyní Marie Anny v roli saské královny se tak stala Janova manželka, starší sestra Marie Anny Amálie Augusta.

Památka
Jméno královny Marie Anny nese první saská železárna založená v roce 1839 v Cainsdorfu u Zwickau (Königin-Marien-Hütte - Huť královny Marie').