zavřít
Manuel I. Veliký

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1521  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Manuel I. Veliký „ Šťastný“, portugalský král, vládl v letech 1495 -1521. Oženil se s Isabelou, dcerou Ferdinanda Aragonského a poté s její sestrou Marií. Za doby jeho vlády došlo k největšímu rozmachu Portugalské říše. V té době proběhla výprava Vasca da Gamy do Indie a také výprava Pedra Alvareze Cabrala, který v roce 1500 objevil Brazílii. Portugalci dorazili v roce 1512 na Molucké ostrovy, ráj koření a v roce 1514 na pobřeží Číny. Svět už se nezdál tak velikým a přestával být nevyzpytatelným. Manuel byl příznivcem umění a vzdělanosti, podporoval rozvoj obchodu a měst, to ale zkazil tím, že se portugalským obchodníkům snažil pomoci vyhnáním Židů ze země. Manuel zemřel v roce 1521. Na portugalský trůn nastoupil jeho syn Jan III. Zbožný. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Manuel I. Veliký „ Šťastný“, portugalský král, vládl v letech 1495 -1521.

Oženil se s Isabelou, dcerou Ferdinanda Aragonského a poté s její sestrou Marií.

Za doby jeho vlády došlo k největšímu rozmachu Portugalské říše. V té době proběhla výprava Vasca da Gamy do Indie a také výprava Pedra Alvareze Cabrala, který v roce 1500 objevil Brazílii. Portugalci dorazili v roce 1512 na Molucké ostrovy, ráj koření a v roce 1514 na pobřeží Číny. Svět už se nezdál tak velikým a přestával být nevyzpytatelným.

Manuel byl příznivcem umění a vzdělanosti, podporoval rozvoj obchodu a měst, to ale zkazil tím, že se portugalským obchodníkům snažil pomoci vyhnáním Židů ze země.

Manuel zemřel v roce 1521. Na portugalský trůn nastoupil jeho syn Jan III. Zbožný.