zavřít
Manuel Noriega

diktátor, generál

Věk:
89
Narození:
11. 2. 1934 , Ciudad de Panamá, Panama
Znamení:
vodnář   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Manuel Antonio Noriega byl panamský generál a samozvaný diktátor v letech 1983-1989. Nikdy nebyl oficiálním prezidentem Panamy, ale de facto řídil Panamu až do konce roku 1989.Nejdříve byl spojencem Spojených států a od 50. let do 80. let 20. století, pracoval i pro CIA. Nicméně následně jej Spojené státy obvinily ze špionáže pro Kubu pod vládou Fidela Castra. Nato Noriega změnil svoji rétoriku a začal veřejně označovat Spojené státy za nepřítele.Během invaze Spojených států do Panamy se Noriega ukrýval a strávil i několik týdnů na velvyslanectví Svatého stolce v Panamě pod jeho ochranou jako uprchlík. Dne 3. ledna se Noriega vzdal armádním jednotkám, které mezitím oblast uzavřely a obléhaly velvyslanectví. Součástí obléhání byl i psychologický nátlak, jenž zahrnoval pouštění hlasité hudby atd. Ale armádní jednotky nemohly vtrhnout dovnitř a Noriegu zatknout, protože budova vyslanectví a i jeho pozemek byly majetkem a suverénním územím Svatého stolce a byly pod ochranou Vídeňské úmluvy.Noriega byl zatčen a odvezen na Floridu, kde byl obviněn dle federálních zákonů a postaven před soud. Mimo jiné byl obviněn z pašování drog, vydírání a finančního podvodu. Na lavici svědků stanuli i někteří z jeho bývalých spojenců, ale i nepřátel. Noriega byl nakonec shledán vinným a 16. září 1992, byl odsouzen na 40 let. V roce 1999 mu byl tento trest zmírněn na 30 let.O extradici Noriegy požádala Panama v roce 1999, aby se zde zpovídal ze zločinů, jež se staly během jeho vlády. V nepřítomnosti byl v roce 1995 odsouzen na 20 let odnětí svobody. O jeho vydání požádala rovněž Francie, která jej odsoudila za finanční podvod na 10 let. V roce 2010 vydán Francii, kde strávil 1 rok ve vazbě. V prosinci 2011 jej Francie vydala do Panamy. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Manuel Antonio Noriega byl panamský generál a samozvaný diktátor v letech 1983-1989. Nikdy nebyl oficiálním prezidentem Panamy, ale de facto řídil Panamu až do konce roku 1989.

Nejdříve byl spojencem Spojených států a od 50. let do 80. let 20. století, pracoval i pro CIA. Nicméně následně jej Spojené státy obvinily ze špionáže pro Kubu pod vládou Fidela Castra. Nato Noriega změnil svoji rétoriku a začal veřejně označovat Spojené státy za nepřítele.

Během invaze Spojených států do Panamy se Noriega ukrýval a strávil i několik týdnů na velvyslanectví Svatého stolce v Panamě pod jeho ochranou jako uprchlík. Dne 3. ledna se Noriega vzdal armádním jednotkám, které mezitím oblast uzavřely a obléhaly velvyslanectví. Součástí obléhání byl i psychologický nátlak, jenž zahrnoval pouštění hlasité hudby atd. Ale armádní jednotky nemohly vtrhnout dovnitř a Noriegu zatknout, protože budova vyslanectví a i jeho pozemek byly majetkem a suverénním územím Svatého stolce a byly pod ochranou Vídeňské úmluvy.

Noriega byl zatčen a odvezen na Floridu, kde byl obviněn dle federálních zákonů a postaven před soud. Mimo jiné byl obviněn z pašování drog, vydírání a finančního podvodu. Na lavici svědků stanuli i někteří z jeho bývalých spojenců, ale i nepřátel. Noriega byl nakonec shledán vinným a 16. září 1992, byl odsouzen na 40 let. V roce 1999 mu byl tento trest zmírněn na 30 let.

O extradici Noriegy požádala Panama v roce 1999, aby se zde zpovídal ze zločinů, jež se staly během jeho vlády. V nepřítomnosti byl v roce 1995 odsouzen na 20 let odnětí svobody. O jeho vydání požádala rovněž Francie, která jej odsoudila za finanční podvod na 10 let. V roce 2010 vydán Francii, kde strávil 1 rok ve vazbě. V prosinci 2011 jej Francie vydala do Panamy.

Manuel Noriega v našich článcích

  • S mačetou a černou magií proti USA. Smrt krutého diktátora i dlouholetého vězně

    S mačetou a černou magií proti USA. Smrt krutého diktátora i dlouholetého vězně

    31. 5. 2017 17:15 Sirotek, voják, krutý diktátor a nakonec dlouholetý vězeň hned ve třech státech. Tak by se daly ve stručnosti shrnout životní osudy Manuela Noriegy, který zemřel v pondělí v noci po týdnech v kómatu. Noriega, který toužil být lékařem, ale z finančních důvodů nastoupil na vojenskou kariéru, byl dlouhá léta symbolem studenoválečné Latinské Ameriky - a v dobách po uvěznění paradoxně i symbolem úspěšného vyrovnávání se s temnou minulostí.… více

Hledáte také jako: Manuel Antonio Noriega
Rychlá navigace:novinky |diskuse