zavřít
Ludvík Jagellonský

český, uherský a chorvatský král

Narození:
1. 6. 1506 , Budín
Úmrtí:
29. 8. 1526  ve věku 20 let,  Moháč  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

84 se líbí, 25 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ludvík Jagellonský český a uherský král, se narodil 1.7.1506 v Moháči, jako syn Vladislava Jagellonského. Patřil do dynastie Jagellonců. Vládl v období od r.1509 do 29.8.1526. Už jako tříletého ho Vladislav nechal korunovat českým králem. On i jeho otec se převážně zdržovali v Uhrách. V té době probíhaly v Čechách velké spory mezi městskými a panskými stavy. Tomu částečně zamezila Svatováclavská smlouva, podepsaná 24.10. 1517. Boje ale přetrvaly.Velkou moc měl Zdeněk Lev z Rožmitálu a proti němu stojící Vilém z Pernštejna. I když Ludvík usiloval o to, vyhrocenou situaci korigovat, jeho moc, jako krále, byla v té době velmi omezená. Nemohl tedy vývoj v Čechách ovlivnit . Ke sjednocení Starého a Nového Města pražského, došlo také bez králova povolení. V roce 1520 hrozila občanská válka. Ludvík se v roce 1521 oženil s Marií, dcerou španělského krále Filipa l. Rok na to přicestoval do Čech a snažil se zde reorganizovat českou komoru a obnovit tím panovnickou moc. Stavy zbavil správy královských financí a donutil je vrátit některý královský majetek a hrady. Zdeněk Lev a další zemští úředníci byli nuceni abdikovat a místo nich Ludvík v březnu 1523, dosadil nové. Král ustanovil zemskou vládu vedenou hejtmanem Karlem z Minsterberka, která ho zastupovala v době jeho nepřítomnosti. Pokus o obnovení starých královských práv se ale nezdařil a poté, co Ludvík opustil Čechy, se zde situace opět vyhrotila. Velký podíl na tom mělo pronikání ideologie německé reformace – luteránství. Také turecká expanze se na tomto konfliktu podepsala. Ludvík bojoval proti přesile a na útěku v bažinách, po prohrané bitvě proti Turkům v roce 1526 zahynul. Byl posledním Jagellovcem, následně nastoupila vládu dynastie Habsburská. Zásluhy Ludvíka Jagellonského Ludvík Jagelonský se během své vlády snažil zamezit sporům mezi stavy městskými a panskými Svatováclavskou smlouvou, uzavřenou 24.10.1517 a reorganizací české komory, kterou chtěl obnovit královskou moc. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ludvík Jagellonský český a uherský král, se narodil 1.7.1506 v Moháči, jako syn Vladislava Jagellonského. Patřil do dynastie Jagellonců. Vládl v období od r.1509 do 29.8.1526.

Už jako tříletého ho Vladislav nechal korunovat českým králem. On i jeho otec se převážně zdržovali v Uhrách. V té době probíhaly v Čechách velké spory mezi městskými a panskými stavy. Tomu částečně zamezila Svatováclavská smlouva, podepsaná 24.10. 1517. Boje ale přetrvaly.Velkou moc měl Zdeněk Lev z Rožmitálu a proti němu stojící Vilém z Pernštejna. I když Ludvík usiloval o to, vyhrocenou situaci korigovat, jeho moc, jako krále, byla v té době velmi omezená. Nemohl tedy vývoj v Čechách ovlivnit . Ke sjednocení Starého a Nového Města pražského, došlo také bez králova povolení.

V roce 1520 hrozila občanská válka. Ludvík se v roce 1521 oženil s Marií, dcerou španělského krále Filipa l. Rok na to přicestoval do Čech a snažil se zde reorganizovat českou komoru a obnovit tím panovnickou moc. Stavy zbavil správy královských financí a donutil je vrátit některý královský majetek a hrady. Zdeněk Lev a další zemští úředníci byli nuceni abdikovat a místo nich Ludvík v březnu 1523, dosadil nové. Král ustanovil zemskou vládu vedenou hejtmanem Karlem z Minsterberka, která ho zastupovala v době jeho nepřítomnosti. Pokus o obnovení starých královských práv se ale nezdařil a poté, co Ludvík opustil Čechy, se zde situace opět vyhrotila. Velký podíl na tom mělo pronikání ideologie německé reformace – luteránství. Také turecká expanze se na tomto konfliktu podepsala.

Ludvík bojoval proti přesile a na útěku v bažinách, po prohrané bitvě proti Turkům v roce 1526 zahynul. Byl posledním Jagellovcem, následně nastoupila vládu dynastie Habsburská.

Zásluhy Ludvíka Jagellonského

Ludvík Jagelonský se během své vlády snažil zamezit sporům mezi stavy městskými a panskými Svatováclavskou smlouvou, uzavřenou 24.10.1517 a reorganizací české komory, kterou chtěl obnovit královskou moc.