zavřít
Lucrezia Borgia

dcera papeže calixtuse lv.

Narození:
18. 4. 1480 , Řím
Úmrtí:
24. 6. 1515  ve věku 35 let,  Ferrara, Itálie  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 8 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Lucrezia Borgia se narodila 18.4.1480 jako dcera papeže Alexandra VI. (Rodrigo Borgia), pocházejícího ze Španělska a Vanozzy Catannei. Patřila do dynastie Borgiů. Lucrezia měla šest sourozenců, mezi nimi i bezskrupulózního Cesara, který byl nejprve kardinálem a později kondotiérem/ velitelem žoldnéřských vojsk. Lucrezia vyrůstala v paláci své matky a později u Adriany Orsiniové. Lucrezia byla dívka velmi živá a půvabná. Dostalo se jí výborného vzdělání, včetně výuky řečtiny, latiny a francouzštiny. Později otci pomáhala i s některými politickými úkoly. V roce 1501 ji papež dokonce učinil svou zástupkyní. V roce 1491 dal otec Lucrezii téměř současně zasnoubit se dvěma španělskými šlechtici. Rok na to uzavřela pro rodinu důležitý politický sňatek s Giovannim Sforzou – hrabětem z Pesary. Protože se ale politické poměry změnily, bylo manželství v roce 1497 rozvedeno. Novým manželem se v roce 1498 stal vévoda Alfons Aragonský – syn neapolského krále. Ten byl v roce 1500 zavražděn Cesarem, buď ze žárlivosti, nebo z politických důvodů. Lucrezia svého zavražděného manžela milovala, přemýšlela už o novém sňatku. Nejvýhodnější se zdál být rod d'Este – jeden z nejstarších italských šlechtických rodů. Vyjednávalo se ale dlouho, protože Lucrezia se Alfonsovi l. d´Este nezdála nejlepší partií. Teprve po podpoře francouzského krále a po smlouvání o výši věna, byl dán souhlas ke sňatku. Nevěsty se nikdo na nic neptal, vše se vyřizovalo bez ní. Ve Ferraře, tehdy bohatém velkém městě s proslulou univerzitou, byla Lucrezia přijata skvěle. Pomalu si přivykala novému, ne vždy přátelsky nakloněnému prostředí. V roce 1508 se narodil princ Ercole ll., který se později oženil s dcerou Ludvíka Xll. Renatou francouzskou. Druhý syn se stal kardinálem. Lucrezia Borgia se zasloužila o to, že se z Ferrari stalo významné kulturní středisko a to hlavně tím, když sem přivedla humanisty Strozziho , Bemba a básníka Ariosta. Lucrezia Borgia zemřela 24.6.1519 ve Ferraře. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Lucrezia Borgia se narodila 18.4.1480 jako dcera papeže Alexandra VI. (Rodrigo Borgia), pocházejícího ze Španělska a Vanozzy Catannei. Patřila do dynastie Borgiů.

Lucrezia měla šest sourozenců, mezi nimi i bezskrupulózního Cesara, který byl nejprve kardinálem a později kondotiérem/ velitelem žoldnéřských vojsk. Lucrezia vyrůstala v paláci své matky a později u Adriany Orsiniové.

Lucrezia byla dívka velmi živá a půvabná. Dostalo se jí výborného vzdělání, včetně výuky řečtiny, latiny a francouzštiny. Později otci pomáhala i s některými politickými úkoly. V roce 1501 ji papež dokonce učinil svou zástupkyní.

V roce 1491 dal otec Lucrezii téměř současně zasnoubit se dvěma španělskými šlechtici. Rok na to uzavřela pro rodinu důležitý politický sňatek s Giovannim Sforzou – hrabětem z Pesary. Protože se ale politické poměry změnily, bylo manželství v roce 1497 rozvedeno.
Novým manželem se v roce 1498 stal vévoda Alfons Aragonský – syn neapolského krále. Ten byl v roce 1500 zavražděn Cesarem, buď ze žárlivosti, nebo z politických důvodů. Lucrezia svého zavražděného manžela milovala, přemýšlela už o novém sňatku.

Nejvýhodnější se zdál být rod d'Este – jeden z nejstarších italských šlechtických rodů. Vyjednávalo se ale dlouho, protože Lucrezia se Alfonsovi l. d´Este nezdála nejlepší partií. Teprve po podpoře francouzského krále a po smlouvání o výši věna, byl dán souhlas ke sňatku. Nevěsty se nikdo na nic neptal, vše se vyřizovalo bez ní.

Ve Ferraře, tehdy bohatém velkém městě s proslulou univerzitou, byla Lucrezia přijata skvěle. Pomalu si přivykala novému, ne vždy přátelsky nakloněnému prostředí.

V roce 1508 se narodil princ Ercole ll., který se později oženil s dcerou Ludvíka Xll. Renatou francouzskou. Druhý syn se stal kardinálem.

Lucrezia Borgia se zasloužila o to, že se z Ferrari stalo významné kulturní středisko a to hlavně tím, když sem přivedla humanisty Strozziho , Bemba a básníka Ariosta.

Lucrezia Borgia zemřela 24.6.1519 ve Ferraře.

  • Muzikálový zpěvák Roman Tomeš: Nechtěl jsem za Střihavkou zaostávat

    Novinky, 19. 1. 2016 Roman Tomeš (27) je populární především jako muzikálový zpěvák. Diváci ho znají z představení Pomáda, Mauglí, Lucrezia Borgia, Sněhurka a sedm závodníků, Horečka sobotní noci, Touha, Tajemství, Atlantida, někteří i z role Ježíše v kultovním muzikálu Jesus Christ Superstar, který se hraje v Bratislavě. Nedávno mu byla ve stejném muzikálu svěřena role Jidáše pro ostravské uvedení. A loni v listopadu pokřtil v pražském klubu Futurum své debutové písničkové album Navěky. … více

  • Jiří Zonyga: Když už nemůžu, tak si pomůžu

    Super.cz, 17. 6. 2013 Vítěz soutěže X-Factor Jiří Zonyga (48) zvládá víc než leckterý třicátník. V Johance z Arku je zamilován do Lucie Šoralové, Báře Basikové dělá manžela v muzikálu Lucrezia Borgia a nejnověji je partnerem Míši Noskové v divadle Semafor. Kromě toho účinkuje i v pohádkovém muzikálu Kapka medu pro Verunku a v Divadle Kalich získal roli v nově připravovaném představení Mauglí. Neustále přejíždí mezi Moravou a Prahou a přitom stíhá ještě vystupovat s vlastní kapelou. Kde bere svou mužnou sílu? Vyzkoušel nový přírodní přípravek STOIN™. … více

  • Nečekané přiznání Báry Basikové: Trpím maniodepresivní psychózou

    Super.cz, 8. 6. 2012 Zpěvačka Bára Basiková  (49) , která exceluje v muzikálu Lucrezia Borgia, prozradila to, co se delší dobu snažila tajit - trpí maniodepresivní psychózou, tedy tou samou chorobou, s níž bojoval zesnulý zpěvák a Bářin kamarád Petr Muk  (✝45) . … více

Hledáte také jako: Lucrezia Borgiaová
Rychlá navigace:novinky |diskuse