zavřít
Lucius Cornelius Sulla

římský politik, vojevůdce a krátce i diktátor

Narození:
138 ,přidej místo narození
Úmrtí:
78  ve věku 60 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Lucius Cornelius Sulla Felix byl římský politik a vojevůdce, vládnoucí republice krátce jako diktátor. Pocházel z vlivné patricijské rodiny Corneliů, avšak z její zchudlé větve. Známým se stal poté, co během války s Jugurthou dosáhl jako Mariův kvéstor vydání numidiského krále (roku 105). Také za války s Kimbry a Teutony sloužil pod vedením Gaia Maria, s nímž se však později politicky rozešel. Roku 96 spravoval na východě Kilíkii, kde jako první Říman jednal s Parthy. O čtyři roky později se stal konsulem. V letech 86 - 83 př. n. l. válčil s pontským králem Mithridatem, kterého v několika bitvách porazil. Roku 82 byl jako vůdce strany optimátů prohlášen diktátorem, aby byly vydány zákony, které by zajistily moc senátu, a vůbec upevněn stát. V této době proběhly v říši proskripce, postihující politické oponenty optimátů. Byla okleštěna práva tribunů lidu, došlo ke změnám ve státní správě a rozšířil se počet úřednických funkcí. Roku 79 př. n. l. se Sulla vzdal moci, odešel na své statky a začal sepisovat paměti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Lucius Cornelius Sulla Felix byl římský politik a vojevůdce, vládnoucí republice krátce jako diktátor.

Pocházel z vlivné patricijské rodiny Corneliů, avšak z její zchudlé větve. Známým se stal poté, co během války s Jugurthou dosáhl jako Mariův kvéstor vydání numidiského krále (roku 105). Také za války s Kimbry a Teutony sloužil pod vedením Gaia Maria, s nímž se však později politicky rozešel. Roku 96 spravoval na východě Kilíkii, kde jako první Říman jednal s Parthy. O čtyři roky později se stal konsulem.

V letech 86 - 83 př. n. l. válčil s pontským králem Mithridatem, kterého v několika bitvách porazil.

Roku 82 byl jako vůdce strany optimátů prohlášen diktátorem, aby byly vydány zákony, které by zajistily moc senátu, a vůbec upevněn stát. V této době proběhly v říši proskripce, postihující politické oponenty optimátů. Byla okleštěna práva tribunů lidu, došlo ke změnám ve státní správě a rozšířil se počet úřednických funkcí. Roku 79 př. n. l. se Sulla vzdal moci, odešel na své statky a začal sepisovat paměti.

přidat kontakt

Kontakty

Roma, Roman - Empire
Hledáte také jako: Lucius Cornelius Sulla Felix, Lucius Cornelius Sulla
Rychlá navigace:novinky |diskuse