zavřít
Lev X.

papež

Narození:
11. 12. 1475 , Florencie
Úmrtí:
1. 12. 1521  ve věku 45 let,  Řím  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Lev X. ( vl. jm. Giovanni Medici), papež, se narodil 11. prosince 1475 ve Florencii, jako druhý syn Lorenza Medici. Giovanni byl už jako sedmiletý přijat do duchovního stavu a jako třináctiletý byl jmenován kardinálem- diákonem. V letech 1489 -1491 studoval teologii a církevní právo v Pise. Po smrti svého otce se vrátil do rodné Florencie. Jeho rodina musela odejít do vyhnanství a on cestoval po Francii, Německu a Nizozemí. Do Říma se Giovanni vrátil v roce 1500. Věnoval se literatuře, divadlu, hudbě a malířství. Když zemřel papež Alexandr VI., začal Giovanni získávat politický vliv. 11. března 1513 byl zvolen 217. papežem. Stal se nástupcem Julia II. Lev byl renesanční panovník a pokrytecký politik. Upřednostňoval své příbuzné všude, kde se jen dalo. Je znám svým výrokem „ Užívej papežství, když nám ho Bůh dal“. Konkordát, který uzavřel s Francií byl platný až do francouzské revoluce. Papež byl velký diplomat. Podporoval Františka I. Francouzského, jindy kurfiřta Saského a když bylo nutné, uznal Habsburka Karla I. Španělského a uzavřel s ním spojenectví proti Francii. Lev byl bezstarostný a požitkářský člověk, znovu zakladatel římské univerzity, ale také marnotratník. Finance získával tím, že díval do záložny palácový majetek. Financoval své války i stavbu chrámu sv. Petra. Půjčoval si peníze, prodával úřady i kardinálské tituly. Papež Lev X. zemřel 1. prosince 1521 v Římě. Jeho nástupcem se stal Hadrián VI. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Lev X. ( vl. jm. Giovanni Medici), papež, se narodil 11. prosince 1475 ve Florencii, jako druhý syn Lorenza Medici.

Giovanni byl už jako sedmiletý přijat do duchovního stavu a jako třináctiletý byl jmenován kardinálem- diákonem.

V letech 1489 -1491 studoval teologii a církevní právo v Pise. Po smrti svého otce se vrátil do rodné Florencie. Jeho rodina musela odejít do vyhnanství a on cestoval po Francii, Německu a Nizozemí.

Do Říma se Giovanni vrátil v roce 1500. Věnoval se literatuře, divadlu, hudbě a malířství.
Když zemřel papež Alexandr VI., začal Giovanni získávat politický vliv. 11. března 1513 byl zvolen 217. papežem. Stal se nástupcem Julia II.

Lev byl renesanční panovník a pokrytecký politik. Upřednostňoval své příbuzné všude, kde se jen dalo. Je znám svým výrokem „ Užívej papežství, když nám ho Bůh dal“.

Konkordát, který uzavřel s Francií byl platný až do francouzské revoluce. Papež byl velký diplomat. Podporoval Františka I. Francouzského, jindy kurfiřta Saského a když bylo nutné, uznal Habsburka Karla I. Španělského a uzavřel s ním spojenectví proti Francii.

Lev byl bezstarostný a požitkářský člověk, znovu zakladatel římské univerzity, ale také marnotratník. Finance získával tím, že díval do záložny palácový majetek. Financoval své války i stavbu chrámu sv. Petra. Půjčoval si peníze, prodával úřady i kardinálské tituly.

Papež Lev X. zemřel 1. prosince 1521 v Římě. Jeho nástupcem se stal Hadrián VI.