zavřít
Lev III.

císař

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
741  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Lev III., císař Východořímské říše, patřil do dynastie syrské. Vládl v letech 717 -741. V počátcích jeho vlády obléhali Konstantinopol Arabové. Císařovi se povedlo je zahnat a obnovit byzantskou správu v Malé Asii. Lev vytvořil sbírku zákonů , kterou podstatně zasáhl do právních norem Justinina I. Lev způsobil náboženské nepokoje zákazem uctívání ikon a svatých obrazů vůbec. V roce 730 církevní koncil uctívání ikon odsoudil. Tento panovník sesadil patriarchu Gennadia a dostal se do konfliktu s papežem Řehořem II.. To přispělo značnou měrou k neshodám mezi východní a západní církví. Vládu nad Římem převzal zcela papež, ale z jeho jurisdikce byla vyňata Sicílie a Kalábrie, přičleněné k Východořímské říši. Za dalších panovníků pak pokračovaly války s Araby na východě a s Bulhary na Balkáně. Lev III. zemřel v roce 741. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Lev III., císař Východořímské říše, patřil do dynastie syrské. Vládl v letech 717 -741.

V počátcích jeho vlády obléhali Konstantinopol Arabové. Císařovi se povedlo je zahnat a obnovit byzantskou správu v Malé Asii.

Lev vytvořil sbírku zákonů , kterou podstatně zasáhl do právních norem Justinina I.
Lev způsobil náboženské nepokoje zákazem uctívání ikon a svatých obrazů vůbec.
V roce 730 církevní koncil uctívání ikon odsoudil.

Tento panovník sesadil patriarchu Gennadia a dostal se do konfliktu s papežem Řehořem II.. To přispělo značnou měrou k neshodám mezi východní a západní církví. Vládu nad Římem převzal zcela papež, ale z jeho jurisdikce byla vyňata Sicílie a Kalábrie, přičleněné k Východořímské říši. Za dalších panovníků pak pokračovaly války s Araby na východě a s Bulhary na Balkáně.

Lev III. zemřel v roce 741.