zavřít
Leonid Kučma

politik, bývalý prezident ukrajiny

Věk:
84
Narození:
9. 8. 1938 , Čajkyne, Černihovská oblast, Ukrajinská SSR, SSSR
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Leonid Danylovyč Kučma je ukrajinský politik, v letech 1994–2005 působil jako prezident Ukrajiny. MládíStudoval v Dněpropetrovsku, byl úspěšným raketovým inženýrem v kosmodromu Bajkonur a jedním z prominentních členů KSSS. Po osamostatnění Ukrajiny se angažoval v politice jako nestraník a umírněný reformátor. Mnozí badatelé však tvrdí, že na tomto politickém vzestupu má zásluhu jeho svatba s Ljudmylou Tumanovovou, dcerou tamějšího předáka KSSS. V letech 1992-1993 zastával úřad předsedy vlády. Když parlament zablokoval jeho reformní program, podal Kučma dobrovolně demisi.PrezidentLeonid Kučma zvítězil v předčasných prezidentských volbách v roce 1994. Zvítězil především díky svému programu posílení ekonomie obnovením ekonomických styků s Ruskem a plánovanému zavedení dalších ekonomických změn vedoucích k tržnímu hospodářství. Za jeho volebního období byla provedena privatizace, ovšem mnohé reformy nebyly provedeny dokonale. Ekonomická situace se stabilizovala až během měnové reformy v roce 1996, země však stále trpěla rozsáhlou úřední a politickou korupcí, organizovaným zločinem i vysokou individuální kriminalitou a nedostatkem politické kultury i právního vědomí ve všech vrstvách. Navzdory ekonomickým reformám se Kučma snažil uzákonit mnohé změny přisuzující více pravomocí prezidentovi, avšak ty byly zamítnuty ústavním soudem. Ve druhém kole prezidentských voleb v roce 1999 zvítězil těsně před lídrem komunistů Petrem Symonenkem, a byl tedy zvolen i na druhé volební období. Hlas mu dali pravděpodobně i jeho odpůrci ve snaze zabránit komunistickému kandidátovi získat převahu hlasů.Kučmova politika byla spojena též s některými nedemokratickými kroky. V roce 2000 byla uveřejněna kazetová nahrávka, na které údajný Kučmův hlas dává nepřímo podnět k vraždě opozičního novináře gruzínského původu Georgije Gongadzeho, který toho roku zmizel. Jeho tělo bylo nalezeno téhož roku později. Dodnes není nic prokázáno a Kučma pravost záznamu a vše s tím související popírá. Tato kauza vyvolala řadu demonstrací proti Kučmovi.Kučma je mimo to podezírán z potlačování svobody tisku a hrál klíčovou roli při rozpuštění vládního kabinetu prozápadního premiéra Viktora Juščenka v roce 2001.Viktor Juščenko se však stal jeho nástupcem v prezidentské funkci v roce 2004 (viz Oranžová revoluce). Ústavní soud sice dovolil Kučmovi ucházet se o prezidentský úřad potřetí, toho se však později sám vzdal. V těchto prezidentských volbách podporoval Kučma proruského kandidáta Viktora Janukovyče.V mládí byl Kučma amatérským hráčem na kytaru a rád hrál karty. Zajímal se také o ukrajinskou historii a napsal knihu "Ukrajina není Rusko". Kučma je ženatý a má jednu dceru. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Leonid Danylovyč Kučma je ukrajinský politik, v letech 1994–2005 působil jako prezident Ukrajiny.

Mládí
Studoval v Dněpropetrovsku, byl úspěšným raketovým inženýrem v kosmodromu Bajkonur a jedním z prominentních členů KSSS. Po osamostatnění Ukrajiny se angažoval v politice jako nestraník a umírněný reformátor. Mnozí badatelé však tvrdí, že na tomto politickém vzestupu má zásluhu jeho svatba s Ljudmylou Tumanovovou, dcerou tamějšího předáka KSSS.

V letech 1992-1993 zastával úřad předsedy vlády. Když parlament zablokoval jeho reformní program, podal Kučma dobrovolně demisi.

Prezident
Leonid Kučma zvítězil v předčasných prezidentských volbách v roce 1994. Zvítězil především díky svému programu posílení ekonomie obnovením ekonomických styků s Ruskem a plánovanému zavedení dalších ekonomických změn vedoucích k tržnímu hospodářství. Za jeho volebního období byla provedena privatizace, ovšem mnohé reformy nebyly provedeny dokonale.

Ekonomická situace se stabilizovala až během měnové reformy v roce 1996, země však stále trpěla rozsáhlou úřední a politickou korupcí, organizovaným zločinem i vysokou individuální kriminalitou a nedostatkem politické kultury i právního vědomí ve všech vrstvách. Navzdory ekonomickým reformám se Kučma snažil uzákonit mnohé změny přisuzující více pravomocí prezidentovi, avšak ty byly zamítnuty ústavním soudem.

Ve druhém kole prezidentských voleb v roce 1999 zvítězil těsně před lídrem komunistů Petrem Symonenkem, a byl tedy zvolen i na druhé volební období. Hlas mu dali pravděpodobně i jeho odpůrci ve snaze zabránit komunistickému kandidátovi získat převahu hlasů.

Kučmova politika byla spojena též s některými nedemokratickými kroky. V roce 2000 byla uveřejněna kazetová nahrávka, na které údajný Kučmův hlas dává nepřímo podnět k vraždě opozičního novináře gruzínského původu Georgije Gongadzeho, který toho roku zmizel. Jeho tělo bylo nalezeno téhož roku později. Dodnes není nic prokázáno a Kučma pravost záznamu a vše s tím související popírá. Tato kauza vyvolala řadu demonstrací proti Kučmovi.

Kučma je mimo to podezírán z potlačování svobody tisku a hrál klíčovou roli při rozpuštění vládního kabinetu prozápadního premiéra Viktora Juščenka v roce 2001.

Viktor Juščenko se však stal jeho nástupcem v prezidentské funkci v roce 2004 (viz Oranžová revoluce). Ústavní soud sice dovolil Kučmovi ucházet se o prezidentský úřad potřetí, toho se však později sám vzdal. V těchto prezidentských volbách podporoval Kučma proruského kandidáta Viktora Janukovyče.

V mládí byl Kučma amatérským hráčem na kytaru a rád hrál karty. Zajímal se také o ukrajinskou historii a napsal knihu "Ukrajina není Rusko". Kučma je ženatý a má jednu dceru.

  • Ivan David: Telefonické rozhovory Bidena a Porošenka zvedají Trumpovy šance

    Parlamentnílisty.cz, 21. 5. 2020 Ukrajinský poslanec Andrej Děrkač, jinak syn šéfa tajné služby SBU z doby prezidenta Leonida Kučmy, uspořádal tiskovou konferenci, na které prezentoval záznamy telefonních rozhovorů mezi Petrem Porošenkem jakožto ukrajinským prezidentem a Joe Bidenem jakožto Obamovým viceprezidentem. Velmi výživné na obě strany. … více

  • Z fronty na východní Ukrajině mají zmizet i menší děla

    Tiscali, 30. 9. 2015 V Minsku se podařilo dosáhnout další z dohod mezi ukrajinskými seperatisty a vládními vyjednávači. Z fronty na východě Ukrajiny by se měly stáhnout i dělostřelecké zbraně ráže menší než 100 milimetrů, uvedl mluvčí šéfa ukrajinské delegace, bývalého prezidenta Leonida Kučmy. … více

  • Cesta k příměří? Na východní Ukrajině mají stáhnout kanóny, děla a minomety

    Blesk, 29. 9. 2015 Vyjednavači znepřátelených stran konfliktu na východní Ukrajině dosáhli v Minsku dohody o stažení dělostřeleckých zbraní ráže menší než 100 milimetrů z fronty. Oznámila to v úterý večer mluvčí šéfa ukrajinské delegace, bývalého prezidenta Leonida Kučmy. … více

Hledáte také jako: Leonid Danylovyč Kučma
Rychlá navigace:novinky |diskuse