zavřít
Ladislav I. Svatý

král

Narození:
1040 ,přidej místo narození
Úmrtí:
28. 7. 1095  ve věku 55 let,  Nitra  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ladislav I. Svatý , uherský a chorvatský král se narodil v roce 1040, jako syn Rochety, dcery Měška II. Polského . Jeho otcem byl Béla I.Ladislav vládl v letech 1077 -1095. Ladislav sjednotil zemi, byl jedním z nejvýznamnějších panovníků ranného středověku. Zbavil zemi závislosti na německé říši s pomocí papeže Řehoře VII. Připojil k Uhrám část Sedmihradska a Slavonie, stal se také králem chorvatským. Tato území uhájil před útoky Kumánů. Vyhlásil osmnáct zákonů stíhajících nepoctivost v obchodě, krádeže a vraždy a dosáhl smíření se svrženým Šalamounem, kterému zůstalo západní Uhersko. Ten se ale jen s tímto územím nesmířil a pokračoval v odboji. Později byl uvězněn v Nitře. Po propuštění z vězení bojoval v řadách Pečeněhů proti Byzanci a zahynul. V roce 1085 vyhlásil Ladislav dalších třicet jedna zákonů. Manželkou Ladislava se stala Adelheid, dcera německého vzdorokrále Rudolfa z Rheinfeldenu. Velký a svatý král Ladislav zemřel 28.7.1095 v Nitře za příprav tažení proti prvnímu českému králi Vratislavovi I. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ladislav I. Svatý , uherský a chorvatský král se narodil v roce 1040, jako syn Rochety, dcery Měška II. Polského . Jeho otcem byl Béla I.Ladislav vládl v letech 1077 -1095.

Ladislav sjednotil zemi, byl jedním z nejvýznamnějších panovníků ranného středověku. Zbavil zemi závislosti na německé říši s pomocí papeže Řehoře VII. Připojil k Uhrám část Sedmihradska a Slavonie, stal se také králem chorvatským.
Tato území uhájil před útoky Kumánů.

Vyhlásil osmnáct zákonů stíhajících nepoctivost v obchodě, krádeže a vraždy a dosáhl smíření se svrženým Šalamounem, kterému zůstalo západní Uhersko. Ten se ale jen s tímto územím nesmířil a pokračoval v odboji. Později byl uvězněn v Nitře. Po propuštění z vězení bojoval v řadách Pečeněhů proti Byzanci a zahynul.

V roce 1085 vyhlásil Ladislav dalších třicet jedna zákonů.

Manželkou Ladislava se stala Adelheid, dcera německého vzdorokrále Rudolfa z Rheinfeldenu.

Velký a svatý král Ladislav zemřel 28.7.1095 v Nitře za příprav tažení proti prvnímu českému králi Vratislavovi I.