zavřít
Kazimír I. Obnovitel

kníže

Narození:
1016 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1058  ve věku 42 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Kazimír I. Obnovitel, polský kníže, se narodil v roce 1016 jako syn Měška II. Lamberta. Vládl v letech 1034 -1058. Jeho ženou se stala kyjevská princezna Dobroněha. V Polsku se v té době pokoušeli o návrat pohanství, a Kazimír se musel ještě za otcova života v roce 1032 uchýlit se svou matkou Rochetou do Německa. V letech 1038 -1039 zpustošil český kníže Břetislav I.západní část Velkopolska s Hnězdnem. Odnesl odtud ostatky sv. Vojtěcha do Prahy. Postupně se dařilo schopnému knížeti Kazimírovi obnovit s německou pomocí polský stát. Své hlavní sídlo přenesl do Krakova. Připojil k Polsku Mazovsko a Slezsko zavázal se Čechům platit poplatek za Slezsko, posílil vliv křesťanství, obnovil rozvrácené arcibiskupství hnězdenské. Kazimírova sestra Gertruda byla provdána za kyjevského knížete Izjaslava, druhá – neznámého jména – za uherského krále Bélu I. Polský kníže Kazimír I. Obnovitel zemřel v roce 1058. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Kazimír I. Obnovitel, polský kníže, se narodil v roce 1016 jako syn Měška II.
Lamberta.

Vládl v letech 1034 -1058. Jeho ženou se stala kyjevská princezna Dobroněha.

V Polsku se v té době pokoušeli o návrat pohanství, a Kazimír se musel ještě za otcova života v roce 1032 uchýlit se svou matkou Rochetou do Německa.

V letech 1038 -1039 zpustošil český kníže Břetislav I.západní část Velkopolska s Hnězdnem. Odnesl odtud ostatky sv. Vojtěcha do Prahy.

Postupně se dařilo schopnému knížeti Kazimírovi obnovit s německou pomocí polský stát. Své hlavní sídlo přenesl do Krakova. Připojil k Polsku Mazovsko a Slezsko zavázal se Čechům platit poplatek za Slezsko, posílil vliv křesťanství, obnovil rozvrácené arcibiskupství hnězdenské.

Kazimírova sestra Gertruda byla provdána za kyjevského knížete Izjaslava, druhá – neznámého jména – za uherského krále Bélu I.

Polský kníže Kazimír I. Obnovitel zemřel v roce 1058.