zavřít
Kateřina Veliká

ruská carevna

Narození:
2. 5. 1729 , Štětín
Úmrtí:
17. 11. 1796  ve věku 67 let,  Carský Sel  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

191 se líbí, 35 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Kateřina Veliká ruská carevna se narodila 2.5.1729 jako dcera knížete z Anhalt – Zerbstu a princezny z Holsteinu – Gottorpu. Její pravé jméno bylo Sofie Frederika Augusta. Její rodina byla bohatá na mezinárodní příbuzenské vztahy a snažila se o nejrůznější sňatkové kombinace pro svou hezkou dceru. V roce 1743 přišel dopis z Ruska, ve kterém byla výzva pro Kateřinu a její matku k okamžitému příjezdu do Petrohradu. Princezna, která se pečlivě učila rusky přestoupila pod jménem Kateřina na pravoslaví a tím císařovnu Alžbětu plně uspokojila. V roce 1745 se Kateřina provdala za duševně méněcenného následníka trůnu, carevnina synovce Petra z Holstein – Gottorfu. Ten se stal po smrti Alžběty carem, bohužel jen na půl roku. Během státního převratu byl Petr uvězněn a Kateřina byla jmenována carevnou. Petr byl později zavražděn. V roce 1764 byl zavražděn také brunšvický uchazeč o trůn Ivan lV. Kateřina prožila osmnáct let jako politická zajatkyně a mohla se věnovat jen svým knihám, byla ale rozhodnuta panovat. Jejím plánem bylo zavézt osvícenou „filozofickou“ monarchii. Z Ruska chtěla učinit evropskou zemi. Na její dvůr byli zváni významní spisovatelé a filozofové. Většina jejích politických reforem skončila na samém začátku a to zejména díky Kateřininým oblíbencům, mezi které patřil i kníže Potěmkin. Kateřina se vyrovnávala i s odbojem ve své zemi. V letech 1773 -1775 povstali rolníci pod vedením kozáka Pugačeva, který tvrdil, že je zázračně zachráněný car Petr lll. Porážka povstání přinesla zostření nevolnického režimu. V zahraniční politice si Kateřina počínala výborně. V bojích s Turka získala Krym a přístup k Černému moři. Těžila z mezinárodních střetů kolem Polska, které Rusku přinesly nemalé územní zisky. Ukrajinští kozáci ztratili svou autonomii– počínaje rokem 1763 byl kraj kolem Saratova osídlen protestantskými volžskými Němci. Když rakouský císař Josef ll. navázal se „Semiramidou Severu“ spojenectví proti Anglii a Turkům, zavládlo v Evropě zděšení. Snem Kateřiny bylo obnovení východořímské říše. Za své cíle bojovala tvrdě a odhodlaně. Po její smrti 17.11.1796, bylo Rusko už evropskou velmocí. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Kateřina Veliká ruská carevna se narodila 2.5.1729 jako dcera knížete z Anhalt – Zerbstu a princezny z Holsteinu – Gottorpu. Její pravé jméno bylo Sofie Frederika Augusta.

Její rodina byla bohatá na mezinárodní příbuzenské vztahy a snažila se o nejrůznější sňatkové kombinace pro svou hezkou dceru. V roce 1743 přišel dopis z Ruska, ve kterém byla výzva pro Kateřinu a její matku k okamžitému příjezdu do Petrohradu. Princezna, která se pečlivě učila rusky přestoupila pod jménem Kateřina na pravoslaví a tím císařovnu Alžbětu plně uspokojila.

V roce 1745 se Kateřina provdala za duševně méněcenného následníka trůnu, carevnina synovce Petra z Holstein – Gottorfu. Ten se stal po smrti Alžběty carem, bohužel jen na půl roku.

Během státního převratu byl Petr uvězněn a Kateřina byla jmenována carevnou. Petr byl později zavražděn. V roce 1764 byl zavražděn také brunšvický uchazeč o trůn Ivan lV.

Kateřina prožila osmnáct let jako politická zajatkyně a mohla se věnovat jen svým knihám, byla ale rozhodnuta panovat. Jejím plánem bylo zavézt osvícenou „filozofickou“ monarchii. Z Ruska chtěla učinit evropskou zemi. Na její dvůr byli zváni významní spisovatelé a filozofové. Většina jejích politických reforem skončila na samém začátku a to zejména díky Kateřininým oblíbencům, mezi které patřil i kníže Potěmkin.

Kateřina se vyrovnávala i s odbojem ve své zemi. V letech 1773 -1775 povstali rolníci pod vedením kozáka Pugačeva, který tvrdil, že je zázračně zachráněný car Petr lll. Porážka povstání přinesla zostření nevolnického režimu.

V zahraniční politice si Kateřina počínala výborně. V bojích s Turka získala Krym a přístup k Černému moři. Těžila z mezinárodních střetů kolem Polska, které Rusku přinesly nemalé územní zisky. Ukrajinští kozáci ztratili svou autonomii– počínaje rokem 1763 byl kraj kolem Saratova osídlen protestantskými volžskými Němci. Když rakouský císař Josef ll. navázal se „Semiramidou Severu“ spojenectví proti Anglii a Turkům, zavládlo v Evropě zděšení.

Snem Kateřiny bylo obnovení východořímské říše. Za své cíle bojovala tvrdě a odhodlaně. Po její smrti 17.11.1796, bylo Rusko už evropskou velmocí.

  • Seriálový hit Kateřina Veliká: Kdo je krásná Julia Snigir, která si zahrála ruskou carevnu

    Extra.cz, 7. 7. 2020 Od 30. června mohou diváci televize Prima každé úterý sledovat 12dílný historický seriál Kateřina Veliká. Hlavní role ruské carevny se v něm ujala herečka Julia Snigir (37), kterou mohou televizní diváci znát například i z hollywoodského trháku Smrtonosná past: Opět v akci. Kdo vlastně tato kráska je? … více

  • Nejdražší ruský seriál všech dob: Kateřina Veliká míří na české obrazovky

    Extra.cz, 30. 6. 2020 Od 30. června mohou diváci televize Prima každé úterý sledovat 12dílný historický seriál Kateřina Veliká. Ten je seznámí s příběhem ruské carevny v dobách raného dětství a ukáže dvacet let intrik, spiknutí, bojů o moc a lásku k Rusku. … více

  • Holky pod zámkem, Divoký anděl i exkluzivní cestopis: TV Prima potěší přes léto každého diváka

    Extra.cz, 11. 6. 2020 Diváci TV Prima se mají v létě na co těšit. Skupina Prima připravila bohatou úrodu premiérových seriálů i filmů. Například velkovýpravný seriál Kateřina Veliká, detektivní seriál Vražedná Mallorca, Lovci prokletých pokladů, kultovní seriál Holky za mřížemi, El Chapo nebo Spoutaná láska. Nebudou chybět ani premiérové řady Simpsonových, American Horror Story či Vraždy u jezera. Na začátek prázdnin je nachystaná premiéra filmu Pobřežní hlídka, na konec prázdnin zase hollywoodská mega premiéra filmu Vražda v Orient expresu. … více