zavřít
Kateřina Parrová

šestá manželka jindřicha viii.

Narození:
1512 ,přidej místo narození
Úmrtí:
1548  ve věku 36 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

21 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Kateřina Parrová se narodila v roce 1512. Měla sestru Nan a bratra Willa, byla poslední ženou krále Jindřicha VIII. Tudora. Už odmala se pohybovala v okolí dvora, neboť její matka byla dvorní dámou královny Kateřiny Aragornské. Byla velmi bystrá a vzdělaná (kromě angličtiny ovládala latinu a francouzštinu). V sedmnácti letech se provdala za šlechtice Neda Burgha. Šťastné manželství trvající necelé tři roky ukončila Nedova náhlá smrt, to způsobilo nápor na psychiku těhotné Kateřiny a díky potratu zůstalo manželství bezdětné. Zanedlouho se Kateřina dostala ke dvoru podruhé. Tentokrát jako členka domácnosti králova nemanželského syna Jindřicha Fitzroye. Svojí přátelskou povahou si získala mnoho přátel i mezi služebnictvem, ale vyšší šlechtici na ní stále pohlíželi jako na venkovanku. Když se Anna Boleynová stala královnou, chtěla Kateřinu coby dvorní dámu. Ona ovšem odmítla a jako důvod uvedla zasnoubení, tentokrát s o mnoho starším Johnem Nevillem (lordem Latimerem), jenž jí již nějaký čas nadbíhal. Kateřina se za Johna provdala a odešla od dvora. Opět na venkov, kde kromě pohody a milované přírody našla i milence - přitažlivého Thomase Seymoura, bratra pozdější královny a třetí ženy Jindřicha VIII. Jany Seymourové. Po nějaké době Kateřinu opět volal dvůr. Znovu si ji vyžádali jako dvorní dámu pro novou královnu - Annu Kleveskou. Kateřina byla šťastná, protože u dvora byl již delší čas zaměstnán i její milovaný Thomas. Ovšem doba jí nepřála, neboť král Thomase neustále zaměstnával a posílal ho na daleké cesty. Když se tedy sešli, jedině v soukromí a nikdy to nemělo dlouhého trvání. Šanci vycítila po smrti svého starého a nemocného manžela Johna. Měla volnou cestu ke sňatku s Thomasem. Okolnosti ale znovu Kateřině bránily ve štěstí. Mezitím se král rozvedl s Annou Kleveskou a dal popravit svou nevěrnou pátou manželku Kateřinu Howardovou. Nabídka k sňatku od krále Kateřinu šokovala a vyděsila. Král již dávno nebyl přitažlivým a milým mužem, nýbrž zatrpklým a podezíravým starcem s korpulentní postavou. Žít s ním bylo jako balancování na ostří nože. Přesto Kateřina souhlasila a 16.7.1543 se za krále provdala. Byla moudrou a starostlivou manželkou. Pečovala o nemocného krále a jako jediná z jeho žen manželství s ním přežila živá, zdravá a bez hanby. Stála mu po boku necelé 4 roky. Kvůli strachu o svůj život přerušila styky s Thomasem, aby král nenabyl podezření z cizoložství. Její obavy skončily 28.1.1547, kdy král zemřel. Kateřina sice držela smutek, ale už pomalu spřádala plány pro svatbu s Thomasem, která se skutečně stala, ale jejich manželství nemělo dlouhého trvání. Po jejím prvním a posledním těžkém porodu onemocněla a 5.11.1548 podlehla horečce. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Kateřina Parrová se narodila v roce 1512. Měla sestru Nan a bratra Willa, byla poslední ženou krále Jindřicha VIII. Tudora.

Už odmala se pohybovala v okolí dvora, neboť její matka byla dvorní dámou královny Kateřiny Aragornské. Byla velmi bystrá a vzdělaná (kromě angličtiny ovládala latinu a francouzštinu). V sedmnácti letech se provdala za šlechtice Neda Burgha. Šťastné manželství trvající necelé tři roky ukončila Nedova náhlá smrt, to způsobilo nápor na psychiku těhotné Kateřiny a díky potratu zůstalo manželství bezdětné.

Zanedlouho se Kateřina dostala ke dvoru podruhé. Tentokrát jako členka domácnosti králova nemanželského syna Jindřicha Fitzroye. Svojí přátelskou povahou si získala mnoho přátel i mezi služebnictvem, ale vyšší šlechtici na ní stále pohlíželi jako na venkovanku. Když se Anna Boleynová stala královnou, chtěla Kateřinu coby dvorní dámu. Ona ovšem odmítla a jako důvod uvedla zasnoubení, tentokrát s o mnoho starším Johnem Nevillem (lordem Latimerem), jenž jí již nějaký čas nadbíhal. Kateřina se za Johna provdala a odešla od dvora. Opět na venkov, kde kromě pohody a milované přírody našla i milence - přitažlivého Thomase Seymoura, bratra pozdější královny a třetí ženy Jindřicha VIII. Jany Seymourové.
Po nějaké době Kateřinu opět volal dvůr. Znovu si ji vyžádali jako dvorní dámu pro novou královnu - Annu Kleveskou. Kateřina byla šťastná, protože u dvora byl již delší čas zaměstnán i její milovaný Thomas.

Ovšem doba jí nepřála, neboť král Thomase neustále zaměstnával a posílal ho na daleké cesty. Když se tedy sešli, jedině v soukromí a nikdy to nemělo dlouhého trvání. Šanci vycítila po smrti svého starého a nemocného manžela Johna. Měla volnou cestu ke sňatku s Thomasem. Okolnosti ale znovu Kateřině bránily ve štěstí. Mezitím se král rozvedl s Annou Kleveskou a dal popravit svou nevěrnou pátou manželku Kateřinu Howardovou. Nabídka k sňatku od krále Kateřinu šokovala a vyděsila. Král již dávno nebyl přitažlivým a milým mužem, nýbrž zatrpklým a podezíravým starcem s korpulentní postavou. Žít s ním bylo jako balancování na ostří nože. Přesto Kateřina souhlasila a 16.7.1543 se za krále provdala.

Byla moudrou a starostlivou manželkou. Pečovala o nemocného krále a jako jediná z jeho žen manželství s ním přežila živá, zdravá a bez hanby. Stála mu po boku necelé 4 roky. Kvůli strachu o svůj život přerušila styky s Thomasem, aby král nenabyl podezření z cizoložství. Její obavy skončily 28.1.1547, kdy král zemřel. Kateřina sice držela smutek, ale už pomalu spřádala plány pro svatbu s Thomasem, která se skutečně stala, ale jejich manželství nemělo dlouhého trvání. Po jejím prvním a posledním těžkém porodu onemocněla a 5.11.1548 podlehla horečce.

Hledáte také jako: Kateřina Parr
Rychlá navigace:novinky |diskuse