zavřít
Karel XI.

švédský král a falcko-zweibruckenský vévoda

Narození:
24. 11. 1655 , Stockholm
Úmrtí:
5. 4. 1697  ve věku 41 let,  Stockholm  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Po smrti svého otce Karla X. se stal Švédským králem. De facto vládla jeho matka Hedvika Eleonora jako regentka. Karel se ujmul vlády v roce 1672. Když nastoupil na trůn pustil se do různých válek nejznámější z nich byla válka Skánská. Následovaly další jeho vítěztví bitva u Halmstadu (1676) poté bitva u Lundu (1676) bitva u Landskrony (1677) tam porazil Dánského krále Kristiána V. Když zestárl začal se věnovat financím a státu. Zřejmě ale reformy nevymyslel on ale nějaký jeho rádce. Karel také do Švédska zavedl nový politický směr Absolutizmus. Na sklonku jeho vlády docházely královské pokladnici peníze a Karel brzy na to zemřel. Po jeho smrti se stal panovníkem Švédska jeho syn Karel později Karel XII. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Po smrti svého otce Karla X. se stal Švédským králem. De facto vládla jeho matka Hedvika Eleonora jako regentka. Karel se ujmul vlády v roce 1672. Když nastoupil na trůn pustil se do různých válek nejznámější z nich byla válka Skánská. Následovaly další jeho vítěztví bitva u Halmstadu (1676) poté bitva u Lundu (1676) bitva u Landskrony (1677) tam porazil Dánského krále Kristiána V.

Když zestárl začal se věnovat financím a státu. Zřejmě ale reformy nevymyslel on ale nějaký jeho rádce. Karel také do Švédska zavedl nový politický směr Absolutizmus. Na sklonku jeho vlády docházely královské pokladnici peníze a Karel brzy na to zemřel. Po jeho smrti se stal panovníkem Švédska jeho syn Karel později Karel XII.

Hledáte také jako: Karel VI.
Rychlá navigace:novinky |diskuse