zavřít
Karel Martel

francouzský majordomus

Narození:
23. 8. 686 ,přidej místo narození
Úmrtí:
25. 10. 741  ve věku 55 let  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

40 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Martel, francouzský majordomus, se narodil 23. srpna 686. Oficiálním držitelem královského titulu byl rod Merovejců. Jeho postavení bylo ale spíše formální. Skutečným vládcem byl Martel. 25. října 732 zvítězil Martel v bitvě i Poitier nad Saracény. Zastavil tak postup Arabů a zachránil křesťanskou kulturu před náporem islámu. Díky tomuto vítězství byl požádán papežem Řehořem III., aby se stal ochráncem římské říše. Martelův vliv byl velký, ale nikdy se nestal korunovaným králem. Po smrti krále Thierry IV. v roce 737 Martel uvolněný trůn neobsadil. Králem se stal až o deset let později jeho syn Pipin III. Mladší. Karel Martel zemřel 22. října 741. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Martel, francouzský majordomus, se narodil 23. srpna 686.

Oficiálním držitelem královského titulu byl rod Merovejců. Jeho postavení bylo ale spíše formální. Skutečným vládcem byl Martel.

25. října 732 zvítězil Martel v bitvě i Poitier nad Saracény. Zastavil tak postup Arabů a zachránil křesťanskou kulturu před náporem islámu. Díky tomuto vítězství byl požádán papežem Řehořem III., aby se stal ochráncem římské říše.

Martelův vliv byl velký, ale nikdy se nestal korunovaným králem. Po smrti krále Thierry IV. v roce 737 Martel uvolněný trůn neobsadil. Králem se stal až o deset let později jeho syn Pipin III. Mladší.

Karel Martel zemřel 22. října 741.