zavřít
Justinián I. Veliký

císař

Narození:
482 ,přidej místo narození
Úmrtí:
565  ve věku 83 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 6 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Justinián I. Veliký, římský císař, se narodil v roce 482. By synovcem Justina I. Vládl v letech 527 -565. Byl spoluvladařem ještě za strýcova života. Nebyl urozeného původu, ale dovedl si vybírat schopné spolupracovníky a tím získat u dvora náležitý vliv. Justiniánovou ženou byla herečka nebo tanečnice Theodora z Antiochie. S tou se seznámil v roce 520 a zamiloval se do ní přesto, že byla svobodnou matkou. S ní se v roce 525 oženil a jmenoval ji svou spoluvládkyní. Theodora byla stoupenkyní monofytizmu – učení o jediné postatě učení Ježíše Krista. Věnovala se dobročinnosti, zakládání kostelů, nemocnic a sirotčinců. Na svého muže měla Theodora veliký vliv pří povzbuzování ve chvílích slabosti, ale i při intrikách. Projevovala veliké sociální cítění a snažila se ulehčit úděl hereček, tanečnic a svobodných matek. Justinián byl pilným vladařem, pracoval do úmoru, ale svým předstíraným klidem, jakým dovedl poslat na smrt tisíce nevinných lidí,mnohé děsil. Jeho snem bylo vytvořit centralizovanou obrovskou křesťanskou říši, ale náklady by přesahovaly možnosti Byzance. Mnoho dělníků opustilo kvůli tvrdým daňovým podmínkám venkov a přesídlilo do města. V letech 541 -544 postihla říše morová epidemie. Justinián dal vypracovat sbírku norem a komentářů římského práva Corpus iuris civilis. Toto dílo obsahuje učebnice občanského práva, výpisky ze záznamů římských právníků, císařský Codex dodatky a jednotlivé zákony. Co se týká bojů si Justinián vedl dobře díky schopným stratégům v čele vojsk. Po potlačení povstání v roce 532 začal císař okamžitě s rekonstrukcí poničeného města a dal ho renovovat ve velkém stylu. V letech 532 -562 dal postavit chrám svaté Sofie, který se stal největším křesťanským chrámem na světě a jedním z divů světa. Císař Justinián I. Veliký zemřel v roce 565. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Justinián I. Veliký, římský císař, se narodil v roce 482. By synovcem Justina I. Vládl v letech 527 -565.

Byl spoluvladařem ještě za strýcova života. Nebyl urozeného původu, ale dovedl si vybírat schopné spolupracovníky a tím získat u dvora náležitý vliv.
Justiniánovou ženou byla herečka nebo tanečnice Theodora z Antiochie. S tou se seznámil v roce 520 a zamiloval se do ní přesto, že byla svobodnou matkou. S ní se v roce 525 oženil a jmenoval ji svou spoluvládkyní.

Theodora byla stoupenkyní monofytizmu – učení o jediné postatě učení Ježíše Krista. Věnovala se dobročinnosti, zakládání kostelů, nemocnic a sirotčinců. Na svého muže měla Theodora veliký vliv pří povzbuzování ve chvílích slabosti, ale i při intrikách. Projevovala veliké sociální cítění a snažila se ulehčit úděl hereček, tanečnic a svobodných matek.

Justinián byl pilným vladařem, pracoval do úmoru, ale svým předstíraným klidem, jakým dovedl poslat na smrt tisíce nevinných lidí,mnohé děsil.

Jeho snem bylo vytvořit centralizovanou obrovskou křesťanskou říši, ale náklady by přesahovaly možnosti Byzance.

Mnoho dělníků opustilo kvůli tvrdým daňovým podmínkám venkov a přesídlilo do města.

V letech 541 -544 postihla říše morová epidemie.

Justinián dal vypracovat sbírku norem a komentářů římského práva Corpus iuris civilis. Toto dílo obsahuje učebnice občanského práva, výpisky ze záznamů římských právníků, císařský Codex dodatky a jednotlivé zákony.

Co se týká bojů si Justinián vedl dobře díky schopným stratégům v čele vojsk. Po potlačení povstání v roce 532 začal císař okamžitě s rekonstrukcí poničeného města a dal ho renovovat ve velkém stylu.

V letech 532 -562 dal postavit chrám svaté Sofie, který se stal největším křesťanským chrámem na světě a jedním z divů světa.

Císař Justinián I. Veliký zemřel v roce 565.