zavřít
Judita Durynská

druhá manželka vladislava i.

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

16 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Judita Durynská byla druhou manželkou Vladislava l. Zapsala se do dějin Prahy jako iniciátorka prvního kamenného mostu v Čechách. Ten nesl její jméno a byl předchůdcem Karlova mostu. Vedle staršího mostu v Řezně byl druhým kamenným mostem podobné konstrukce v celé střední Evropě. Při povodni v roce 1342 se Juditin most zřítil. Sporné ovšem je, jestli toto velkolepé dílo děkuje za svůj vznik opravdu královně. Ze zpráv které se dochovaly je jisté, že Judita byla opravdu vynikající a vzdělanou ženou, která měla na svého chotě velký vliv. Judita pocházela z rodu landkrabat durynských, budovatelů slavného hradu Wartburgu, na kterém vyrostla.. Podle kroniky byla Judita krásná, vznešená a počestná. Perfektně ovládala latini a to slovem i písmem. Asi dvacetiletá v roce 1153 přišla do Čech, aby se stala ženou vdovce Vladislava l., kterému bylo čtyřicet let a měl odrostlé čtyři děti. Jako cizinku ji lid přijal s nedůvěrou. Jediným blízkým přítelem se jí stal pražský biskup Daniel, který byl královým rádcem. Byl to on. Kdo poznal na italských výpravách klenuté kamenné mosty a spolu s královnou rozhodl o stavbě podobného díla v Praze. Stavba mostu byla zahájena v roce 1160. Kromě výstavby mostu, ne kterém snad měla Judita zásluhu, byly známy její spory s nevlastními dětmi i to, že zasahovala do církevní politiky. Vladislav l. chtěl předčasně zabezpečit nástupnictví svému prvorozenému synovi Fridrichovi. To nebyl šťastný čin. Nakonec musel opustit zemi jako vyhnanec a usadit se na věnném panství Juditině v Durynsku. Judita ho věrně doprovázela až do smrti. Teprve její syn Přemysl – budoucí Přemysl Otakar I., měl obnovit slávu, kterou si jeho otec nedokázal udržet.Přemysl zdědil po otci statečnost a po matce inteligenci. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Judita Durynská byla druhou manželkou Vladislava l. Zapsala se do dějin Prahy jako iniciátorka prvního kamenného mostu v Čechách. Ten nesl její jméno a byl předchůdcem Karlova mostu. Vedle staršího mostu v Řezně byl druhým kamenným mostem podobné konstrukce v celé střední Evropě. Při povodni v roce 1342 se Juditin most zřítil. Sporné ovšem je, jestli toto velkolepé dílo děkuje za svůj vznik opravdu královně. Ze zpráv které se dochovaly je jisté, že Judita byla opravdu vynikající a vzdělanou ženou, která měla na svého chotě velký vliv.

Judita pocházela z rodu landkrabat durynských, budovatelů slavného hradu Wartburgu, na kterém vyrostla.. Podle kroniky byla Judita krásná, vznešená a počestná. Perfektně ovládala latini a to slovem i písmem.

Asi dvacetiletá v roce 1153 přišla do Čech, aby se stala ženou vdovce Vladislava l., kterému bylo čtyřicet let a měl odrostlé čtyři děti. Jako cizinku ji lid přijal s nedůvěrou.

Jediným blízkým přítelem se jí stal pražský biskup Daniel, který byl královým rádcem. Byl to on. Kdo poznal na italských výpravách klenuté kamenné mosty a spolu s královnou rozhodl o stavbě podobného díla v Praze.

Stavba mostu byla zahájena v roce 1160. Kromě výstavby mostu, ne kterém snad měla Judita zásluhu, byly známy její spory s nevlastními dětmi i to, že zasahovala do církevní politiky.

Vladislav l. chtěl předčasně zabezpečit nástupnictví svému prvorozenému synovi Fridrichovi. To nebyl šťastný čin. Nakonec musel opustit zemi jako vyhnanec a usadit se na věnném panství Juditině v Durynsku. Judita ho věrně doprovázela až do smrti.

Teprve její syn Přemysl – budoucí Přemysl Otakar I., měl obnovit slávu, kterou si jeho otec nedokázal udržet.Přemysl zdědil po otci statečnost a po matce inteligenci.

Hledáte také jako: Judita Durynskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse