zavřít
Johana Bavorská

královna

Narození:
1361 ,přidej místo narození
Úmrtí:
31. 12. 1386  ve věku 25 let,  Karlštejn  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Johana Bavorská se narodila v roce 1361, jako dcera Albrechta Štrubinského.Patřila do dynastie wittels – bachské. 29. září se Johana v Norimberku provdala za stejně starého devítiletého Václava IV. Hned 17. listopadu byla v Praze arcibiskupem pražským, Janem Očkem z Vlašimi, korunována. Po šesti letech pak došlo ke společné korunovaci obou manželů v Cáchách, v době, kdy spolu začali žít. Sňatek Johany s Václavem byl politickým záměrem Karla IV. Chtěl tak čelit nepřátelskému spolku, ve kterém byli zastoupeni i Wittelsbachové, kteří měli zmařit koruně české získání Braniborska. O královně Johaně po sňatku není mnoho slyšet. Zúčastnila se pohřbu Karla IV., spolu se svou tchyní Eliškou. Manželství Johany a Václava bylo šťastné. Jen chybějící potomek toto štěstí kazil. Václav byl stejně jako jeho otec Karel IV. vzorný a věrný manžel, / Karel až na pár mladistvých výstřelků, kterých se včas vzdal/. V tom se Václav lišil od svých bratrů Jana Zhořeleckého a Zikmunda. Václavova neplodnost nebyla dána jeho lenivostí ani opilstvím, jak tvrdil Němec Cochlaea. Také Václavův strýc Václav Lucemburský, starší sestra Markéta – choť Ludvíka Uherského, Kateřina – choť Rudolfa IV. Rakouského a poté Oty IV. Braniborského, Alžběta - choť Albrechta ll. Rakouského, jeho mladší sestra Anna Anglická , ti všichni zemřeli bezdětní. S největší pravděpodobností byla tedy Václavova neplodnost dědičná. O Johaně je známo, že se velmi dobře jazykově přizpůsobila českému prostředí. Královna Johana Bavorská zemřela na následky moru 31. prosince 1386 na Karlštejně. Podle zvyku bylo její tělo na několik dní vystaveno v pražských kostelech a 12. ledna 1387 pochováno na Pražském hradě v hrobce u sv. Víta. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Johana Bavorská se narodila v roce 1361, jako dcera Albrechta Štrubinského.Patřila do dynastie wittels – bachské.
29. září se Johana v Norimberku provdala za stejně starého devítiletého Václava IV. Hned 17. listopadu byla v Praze arcibiskupem pražským, Janem Očkem z Vlašimi, korunována. Po šesti letech pak došlo ke společné korunovaci obou manželů v Cáchách, v době, kdy spolu začali žít.

Sňatek Johany s Václavem byl politickým záměrem Karla IV. Chtěl tak čelit nepřátelskému spolku, ve kterém byli zastoupeni i Wittelsbachové, kteří měli zmařit koruně české získání Braniborska.

O královně Johaně po sňatku není mnoho slyšet. Zúčastnila se pohřbu Karla IV., spolu se svou tchyní Eliškou.
Manželství Johany a Václava bylo šťastné. Jen chybějící potomek toto štěstí kazil. Václav byl stejně jako jeho otec Karel IV. vzorný a věrný manžel, / Karel až na pár mladistvých výstřelků, kterých se včas vzdal/. V tom se Václav lišil od svých bratrů Jana Zhořeleckého a Zikmunda.

Václavova neplodnost nebyla dána jeho lenivostí ani opilstvím, jak tvrdil Němec Cochlaea. Také Václavův strýc Václav Lucemburský, starší sestra Markéta – choť Ludvíka Uherského, Kateřina – choť Rudolfa IV. Rakouského a poté Oty IV. Braniborského, Alžběta - choť Albrechta ll. Rakouského, jeho mladší sestra Anna Anglická , ti všichni zemřeli bezdětní. S největší pravděpodobností byla tedy Václavova neplodnost dědičná.

O Johaně je známo, že se velmi dobře jazykově přizpůsobila českému prostředí.
Královna Johana Bavorská zemřela na následky moru 31. prosince 1386 na Karlštejně. Podle zvyku bylo její tělo na několik dní vystaveno v pražských kostelech a 12. ledna 1387 pochováno na Pražském hradě v hrobce u sv. Víta.

Hledáte také jako: Johana Bavorskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse