zavřít
Jiří II.

král

Narození:
1890 , Athény
Úmrtí:
1947  ve věku 57 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jiří II., řecký král, byl nejstarším synem Konstantina I. Narodil se v roce 1890 v Athénách. Jeho manželkou se v roce 1921 stala Alžběta, dcera rumunského krále Ferdinanda I. Manželský pár byl bezdětný. Jiří nebyl dlouho králem, po dvou letech v březnu 1924 bylo Řecko prohlášeno parlamentem demokratickou republikou. V roce 1935 získali ve volbách většinu royalisté a ti obnovili monarchistické zřízení.Jiří se stal znovu králem a vládl do roku 1947. Ministerským předsedou byl jmenován Metaxas. Ten provedl státní převrat, rozpustil parlament a zakázal činnost politických stran. V roce 1940 bylo Řecko napadeno Itálií. Řekové úspěšně odrazili útok, přešli do protiútoku a postoupili až do poloviny Albánie. V dubnu 1941 zahájila hitlerovská vojska balkánské tažení, obsadila Jugoslávii a vpadla do Řecka. Král odešel do exilu do Anglie. Po osvobození země britskými jednotkami podporovanými Moskvou došlo k občanské válce. V roce 1946 se v plebiscitu vyslovilo 70% obyvatelstva pro monarchii a král Jiří II. se vrátil na řecký trůn. Jiří II. zemřel v roce 1947. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jiří II., řecký král, byl nejstarším synem Konstantina I. Narodil se v roce 1890 v Athénách.

Jeho manželkou se v roce 1921 stala Alžběta, dcera rumunského krále Ferdinanda I. Manželský pár byl bezdětný.

Jiří nebyl dlouho králem, po dvou letech v březnu 1924 bylo Řecko prohlášeno parlamentem demokratickou republikou.

V roce 1935 získali ve volbách většinu royalisté a ti obnovili monarchistické zřízení.Jiří se stal znovu králem a vládl do roku 1947.

Ministerským předsedou byl jmenován Metaxas. Ten provedl státní převrat, rozpustil parlament a zakázal činnost politických stran.

V roce 1940 bylo Řecko napadeno Itálií. Řekové úspěšně odrazili útok, přešli do protiútoku a postoupili až do poloviny Albánie.

V dubnu 1941 zahájila hitlerovská vojska balkánské tažení, obsadila Jugoslávii a vpadla do Řecka.

Král odešel do exilu do Anglie. Po osvobození země britskými jednotkami podporovanými Moskvou došlo k občanské válce.

V roce 1946 se v plebiscitu vyslovilo 70% obyvatelstva pro monarchii a král Jiří II. se vrátil na řecký trůn.

Jiří II. zemřel v roce 1947.