zavřít
Jeanne Antoinetta Poisson

milenka krále Ludvíka XV.

Narození:
29. 12. 1721 , Francie
Úmrtí:
15. 4. 1764  ve věku 42 let  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

8 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jeanne-Antoinette Poisson, Marquise de Pompadour byla milenka francouzského krále Ludvíka XV. Narodila se jako Jeanne-Antoinette Poissonová. Její otec byl roku 1725 z Francie vypovězen, ale podle pověstí jejím skutečným otcem nebyl, tím měl být bohatý finančník Le Normant de Tournhem, její pozdější poručník. V roce 1741 se provdala za jeho synovce, Charlese-Guillauma Le Normant d´Étiolles. Byla vzdělaná a vtipná, uměla dobře tančit, hrát na kytaru, zabývala se umělecku rytinou. Získala si oblibu ve společnosti a její vkus ovlivňoval dobovou módu. Na doporučení dvořanů ji král pozval na dvorní maškarní ples v únoru roku 1745 a rázem si získala jeho pozornost. V březnu ji ubytoval ve Versailles a koupil jí zámek Pompadour, v červenci jí udělil titul markýzy a odloučil ji od manžela, v září byla formálně uvedena ke dvoru. Počínala si velmi šikovně. Udržovala přátelské vztahy s královnou Marií Leszczynskou, a jakmile zjistila, že králův vztah ochládá, sama pro něho vyhledávala mladé a krásné dívky k rozptýlení. Zajímala se o politiku, ale její skutečný politický vliv bývá přeceňován. Věnovala se literatuře a znala se s Voltairem, podporovala rokokové umělce. Během 40. let dvakrát potratila a od roku 1750 její milostné styky s králem ustaly, ale králův zájem a pozornost si dokázala udržet až do své smrti v roce 1764. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jeanne-Antoinette Poisson, Marquise de Pompadour byla milenka francouzského krále Ludvíka XV.

Narodila se jako Jeanne-Antoinette Poissonová. Její otec byl roku 1725 z Francie vypovězen, ale podle pověstí jejím skutečným otcem nebyl, tím měl být bohatý finančník Le Normant de Tournhem, její pozdější poručník. V roce 1741 se provdala za jeho synovce, Charlese-Guillauma Le Normant d´Étiolles. Byla vzdělaná a vtipná, uměla dobře tančit, hrát na kytaru, zabývala se umělecku rytinou. Získala si oblibu ve společnosti a její vkus ovlivňoval dobovou módu.

Na doporučení dvořanů ji král pozval na dvorní maškarní ples v únoru roku 1745 a rázem si získala jeho pozornost. V březnu ji ubytoval ve Versailles a koupil jí zámek Pompadour, v červenci jí udělil titul markýzy a odloučil ji od manžela, v září byla formálně uvedena ke dvoru. Počínala si velmi šikovně. Udržovala přátelské vztahy s královnou Marií Leszczynskou, a jakmile zjistila, že králův vztah ochládá, sama pro něho vyhledávala mladé a krásné dívky k rozptýlení. Zajímala se o politiku, ale její skutečný politický vliv bývá přeceňován. Věnovala se literatuře a znala se s Voltairem, podporovala rokokové umělce.

Během 40. let dvakrát potratila a od roku 1750 její milostné styky s králem ustaly, ale králův zájem a pozornost si dokázala udržet až do své smrti v roce 1764.

Hledáte také jako: Poissonová, Antoinetta Poisson, Antoinetta Poissonová, Jeanne Antoinetta Poisson, Jeanne Antoinetta Poissonová
Rychlá navigace:novinky |diskuse