zavřít
Jana I. Kastilská

královna kastilie

Narození:
6. 11. 1479 ,přidej místo narození
Úmrtí:
12. 4. 1555  ve věku 75 let,  Toledo  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jana I. Kastilská, řečená Šílená ( Juana I. Castilla la Loca, nebo Johana Šílená), královna Kastilie, se narodila 6. listopadu 1479 jako druhá dcera Ferdinanda II. Aragonského a Isabely Kastilské. Jana onemocněla duševní chorobou, kterou nejspíš podědila po své babičce z matčiny strany. V roce 1496 se provdala za Habsburka Filipa Sličného. Ten jí byl často nevěrný a snažil se jí vyhýbat. Když v roce 1506 náhle zemřel, Jana se zhroutila. V té době, pravděpodobně vlivem stresové situace, propuklo u ní psychické onemocnění naplno. Byla nucena přenechat vládu svému otci a po jeho smrti v roce 1516 svému nejstaršímu synovi, pozdějšímu císaři Karlovi V. Jana I. Šílená zemřela 12. dubna 1555 v Toledu. Jana měla s Filipem Sličným šest dětí, dva syny a čtyři dcery: Karel V. –římský císař a španělský král Ferdinand I. Habsburský – arcivévoda rakouský, český a uherský král Marie Rakouská – manželka českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského Eleonora Rakouská – manželka portugalského krále Emanuela I. a po jeho smrti francouzského krále Františka I. Isabela Rakouská Kateřina Rakouská …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jana I. Kastilská, řečená Šílená ( Juana I. Castilla la Loca, nebo Johana Šílená), královna Kastilie, se narodila 6. listopadu 1479 jako druhá dcera Ferdinanda II. Aragonského a Isabely Kastilské.

Jana onemocněla duševní chorobou, kterou nejspíš podědila po své babičce z matčiny strany.

V roce 1496 se provdala za Habsburka Filipa Sličného. Ten jí byl často nevěrný a snažil se jí vyhýbat. Když v roce 1506 náhle zemřel, Jana se zhroutila. V té době, pravděpodobně vlivem stresové situace, propuklo u ní psychické onemocnění naplno. Byla nucena přenechat vládu svému otci a po jeho smrti v roce 1516 svému nejstaršímu synovi, pozdějšímu císaři Karlovi V.
Jana I. Šílená zemřela 12. dubna 1555 v Toledu.

Jana měla s Filipem Sličným šest dětí, dva syny a čtyři dcery:

Karel V. –římský císař a španělský král

Ferdinand I. Habsburský – arcivévoda rakouský, český a uherský král

Marie Rakouská – manželka českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského

Eleonora Rakouská – manželka portugalského krále Emanuela I. a po jeho smrti francouzského krále Františka I.

Isabela Rakouská

Kateřina Rakouská

Hledáte také jako: Jana I. Kastilskáová
Rychlá navigace:novinky |diskuse