zavřít
Jan II. Sobieski

král

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1696  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan II. Sobieski, polský král převzal vládu poté, co zemřel Michal Korybut Wišňoviecki a vládl v letech 1674 -1696. Tento panovník se vepsal do dějin především tím, že porazil Turky na hlavu před obleženou Vídní v roce 1683. Zachránil tak císaře a říši. Usiloval o zlomení moci Turků v Evropě, k tomu mu ale síly nestačily. Finanční náklady, které by byly potřeba na uskutečnění jeho snu, byly příliš vysoké. To si nemohl dovolit. Překážkou tomu byly také nepokoje mezi nedisciplinovanou a sobeckou polskou šlechtou. V roce 1686 Jan uzavřel mír s Ruskem, Kyjev se stal natrvalo součástí ruské říše. Jan byl vynikající vojevůdce a schopný panovník, ve své zemi ale ztratil sympatie pro neúspěchy v zahraniční politice a pro přílišné prosazování nástupnictví svého syna Jakuba. Manželkou Jana se stala Marie de la Grande d´Arquien v roce 1665. Tu poznal Jan na svých studiích ve Francii. Jejich milostní korespondence se stala známým literárním dílem. Polský král Jan II. Sobieski zemřel v roce 1696. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan II. Sobieski, polský král převzal vládu poté, co zemřel Michal Korybut Wišňoviecki a vládl v letech 1674 -1696.

Tento panovník se vepsal do dějin především tím, že porazil Turky na hlavu před obleženou Vídní v roce 1683. Zachránil tak císaře a říši. Usiloval o zlomení moci Turků v Evropě, k tomu mu ale síly nestačily. Finanční náklady, které by byly potřeba na uskutečnění jeho snu, byly příliš vysoké. To si nemohl dovolit. Překážkou tomu byly také nepokoje mezi nedisciplinovanou a sobeckou polskou šlechtou.

V roce 1686 Jan uzavřel mír s Ruskem, Kyjev se stal natrvalo součástí ruské říše.
Jan byl vynikající vojevůdce a schopný panovník, ve své zemi ale ztratil sympatie pro neúspěchy v zahraniční politice a pro přílišné prosazování nástupnictví svého syna Jakuba.

Manželkou Jana se stala Marie de la Grande d´Arquien v roce 1665. Tu poznal Jan na svých studiích ve Francii. Jejich milostní korespondence se stala známým literárním dílem.

Polský král Jan II. Sobieski zemřel v roce 1696.

Jan II. Sobieski v našich článcích